Súd povolil finančnej riaditeľke Huawei prepustenie na kauciu

Kanadský sudca William Ehrcke povolil v utorok kauciu zatknutej Meng Wan-čou, finančnej riaditeľke čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei, ktorej hrozí vydanie z Kanady do USA, kde ju obviňujú z porušenia sankcií uvalených na Irán. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP.

12.12.2018 06:37
Čína, USA, Huawei, Meng Wan-čou Foto: ,
Meng Wan-čou, dcéru zakladateľa telekomunikačnej spoločnosti Huawei, zadržali 1. decembra na žiadosť USA počas medzipristátia na letisku vo Vancouveri.
debata (28)

Tento prípad očividne viedol k pondelkovému zadržaniu bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga v Pekingu a skomplikoval americko-čínske obchodné rokovania.

Sudca Ehrcke oznámil rozhodnutie povoliť prepustenie finančnej riaditeľky Meng Wan-čou na kauciu po vypočúvaniach, ktoré trvali dva a pol dňa. Po oznámení verdiktu prepuklo v súdnej sieni, plnej Číňankiných podporovateľov, hlasné nadšenie.

Podľa americkej televízie NBC News musí Meng Wan-čou zložiť kauciu vo výške 10 miliónov kanadských dolárov (7,5 milióna USD) – pričom najmenej 7 miliónov kanadských dolárov (5,2 milióna USD) musí dať v hotovosti. Jej právnici navrhli, že ako záruku dajú dva domy, ktoré rodina vlastní vo Vancouveri a ktoré majú hodnotu 21,9 milióna kanadských dolárov (16,3 milióna USD).

Meng Wan-čou musí až do rozhodnutia o svojom vydaní do USA dodržiavať prísne podmienky prepustenia a ich zoznam je dlhý – ale predovšetkým musí odovzdať pasy a nosiť elektronický náramok. Bude sa môcť zdržiavať v luxusnom dome vlastnenom jej manželom Liou Siao-cungom vo Vancouveri.

V prípade odsúdenia jej hrozí vyše 30 rokov väzenia. Proces extradície sa má začať 6. februára 2019 a môže trvať celé mesiace – po podaní odvolaní dokonca celé roky, napísala agentúra AFP.

Meng Wan-čou je dcérou zakladateľa telekomunikačnej spoločnosti Huawei. Zadržali ju 1. decembra na žiadosť USA počas medzipristátia na letisku vo Vancouveri – v ten istý deň, ako sa americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Si Ťin-pching dohodli na 90-dňovom prímerí v obchodných sporoch, ktoré môžu spôsobiť narušenie celosvetového obchodovania.

Spojené štáty obviňujú Huawei z toho, že využíva schránkovú firmu v Hongkongu na predaj vybavenia do Iránu, čo je porušením amerických sankcií. USA tiež tvrdia, že Meng Wan-čou a Huawei klamali bankám pri informovaní o obchodovaní spoločnosti s Iránom.

Čínu nahnevalo zatknutie Meng Wan-čou, preto podnikla v pondelok odvetný krok a zadržala bývalého kanadského diplomata v Pekingu. Trump v utorok v interview pre agentúru Reuters povedal, že možno zasiahne do prípadu proti vysokopostavenej manažérke Huawei, Meng Wan-čou, aby tak pomohol obchodným vzťahom s Čínou.

Na otázku agentúry Reuters, či zasiahne na americkom ministerstve spravodlivosti v prípade extradície tejto čínskej manažérky, Trump odpovedal: „Urobím čokoľvek, čo bude pre túto krajinu dobré.“

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Irán #Kanada #kaucia #Huawei