Kontrolný deň v demilitarizovanej zóne: Kórejskí vojaci diskutovali a vymieňali si cigarety

Severná a Južná Kórea skontrolovali odstránenie niekoľkých strážnych stanovíšť v demilitarizovanej zóne.

12.12.2018 10:50
kórea Foto: ,
Severokórejský vojaci a ich kolegovia z Juhu počas inšpekcie v demilitarizovanom pásme.
debata (5)

Hranicu prekročili desiatky vojakov z oboch krajín. Tie tým napĺňajú spoločný záväzok znížiť napätie v oblasti prísne stráženej demilitarizovanej zóny, oddeľujúcej Južnú Kóreu a Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) už od roku 1953.

Vojaci z oboch Kóreí si vymieňali cigarety a diskutovali pri tom, ako overovali odstránenie strážnych postov, uviedla agentúra AP. Soul a Pchjongjang sa pôvodne dohodli na odstránení 11 stanovíšť na každej strane, ale neskôr sa rozhodli ponechať po jednom symbolickom odzbrojenom strážnom poste.

Juhokórejské ministerstvo obrany uviedlo, že to bolo prvý raz od rozdelenia, keď vojaci z oboch Kóreí „prekročili mierumilovne vojenskú demarkačnú líniu“.

Podľa agentúry Jonhap má KĽDR viac strážnych stanovíšť – postavených nad aj pod zemou. V súčasnosti ich má v demilitarizovanej zóne približne 150 a Južná Kórea okolo 50.

Zástupcovia Južnej a Severnej Kórey dosiahli rozsiahlu bilaterálnu vojenskú dohodu na septembrovom summite svojich lídrov v severokórejskej metropole Pchjongjang. Dohoda zahŕňa zastavenie „všetkých nepriateľských akcií“ vrátane vojenských cvičení v okolí štátnych hraníc, vytvorenie bezletovej zóny a postupný odsun hliadok, zbraní aj mín z demilitarizo­vanej zóny.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Južná Kórea #demilitarizované pásmo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy