Poľský premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu ustál v parlamente hlasovanie o dôvere, o ktoré sám požiadal, informovala agentúra AP.

12.12.2018 20:03
Mateusz Morawiecki. Foto: ,
Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
debata

Dolná komora parlamentu (Sejm) podržala Morawieckeho z vládnucej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) vo funkcii pomerom hlasov 231 k 181.

Premiér sa chcel hlasovaním, na ktoré vyzval v stredu, uistiť, že jeho vláda má podporu zákonodarcov pri presadzovaní svojho programu. Ten v sebe spája konzervatívne sociálne hodnoty a vyššie výdavky na sociálne zabezpečenie s cieľom pomôcť znevýhodneným občanom.

„Verím, že naša vláda uskutočňuje dobré reformy, ktoré Poľsku pomáhajú, a chceme v tom i pokračovať,“ povedal v Sejme Morawiecki. „Počas summitu EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok, musím mať istotu, že moja vláda má mandát, že ju podporuje parlamentná väčšina,“ dodal premiér.

Predmetom rokovaní lídrov EÚ na bruselskom summite, ktorý sa bude konať v dňoch 13.-14. decembra, má byť dlhodobý rozpočet EÚ, jednotný trh, migrácia a vonkajšie vzťahy. Témou rokovaní európskej dvadsaťsedmičky bude aj odchod Británie z EÚ a eurozóna.

Odporcovia označili hlasovanie o dôvere za taktický ťah pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu a aj do poľského Sejmu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Právo a spravodlivosť #Mateusz Morawiecki