Za naše problémy môže Putin, odkázali Rusi v prieskume

Viac ako polovica Rusov si myslí, že zodpovednosť za rast životných nákladov v krajine nesie osobne prezident Vladimir Putin.

13.12.2018 12:06
vladimir putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (269)

Z výsledkov prieskumu nezávislého Analytického centra Jurija Levadu (známeho ako Centrum Levada) z novembra tohto roku tiež vyplýva, že 37 percent opýtaných pripúšťa, že v Rusku môže dôjsť k masovým protestom. Pripravenosť zúčastniť sa na nich osobne vyslovila menej ako tretina opýtaných.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy, ktorá o výsledkoch prieskumu informovala, dodala, že podľa 37 percent opýtaných zodpovednosť za zvyšovanie životných nákladov nesie vláda a jej ministri.

Vyše 20 percent opýtaných pripisuje vinu za tento stav osobne premiérovi Dmitrijovi Medvedevovi.

Protestovať sa Rusom nechce

Napriek nespokojnosti so svojou životnou úrovňou avizovalo účasť na prípadných protestných akciách len 30 percent respondentov. Dve tretiny deklarovali, že na protivládne mítingy podľa všetkého nepôjdu.

Masové protesty s politickými požiadavkami považuje v Rusku za pravdepodobné menej než 30 percent účastníkov prieskumu a len 22 percent opýtaných by sa práve na týchto akciách aj zúčastnilo.

Väčšina opýtaných – 80 percent – sa v prieskume priznala, že vo svojich obciach alebo mestách nezaznamenali štrajky ani iné protestné akcie.

Sociológ: Ľudia cítia, že Putin sústredil moc u seba

Centrum na margo výsledkov svojho prieskumu uviedlo, že progresívny nárast protivládnych protestov bolo v Rusku badať v júli, keď vláda oznámila svoj zámer zvýšiť hranicu veku pre odchod do dôchodku. Pod tlakom protestov bol neskôr príslušný zákon skorigovaný.

„Protestné nálady síce (následne) zoslabli, ale nezmizli,“ uviedol sociológ Denis Volkov.

Upozornil tiež, že „Putin vo svojich rukách sústredil moc a ľudia to cítia“. Dodal, že zhoršovanie kvality života „pracuje proti prezidentovi“.

Spravodajský portál RBK poznamenal, že za 18 rokov, čo je Putin pri moci, sa stalo len trikrát, keď mu osobnú zodpovednosť za problémy krajiny pripisovalo viac ako 50 percent občanov krajiny. Tento stav sociológovia zaznamenali v novembri tohto roku, v auguste 2012 a v auguste 2014.

269 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #Rusko #Vladimir Putin