Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

Janov bude mať nový most do roka, prisľúbil v sobotu starosta mesta Marco Bucci. Vyjadril sa tak v čase, keď sa talianske mesto pripravuje na začiatok demolačných prác s cieľom odstrániť zvyšky Morandiho mosta, ktorý sa v auguste zrútil. Zahynulo pritom 43 ľudí, pripomenula agentúra AFP.

15.12.2018 21:58
Taliansko Janov most zrútenie Foto: ,
Nákladné auto na diaľničnom moste Morandi pred časťou, ktorá sa z doteraz nezistených príčin zrútila.
debata (12)

Podľa Bucciho je cieľom urýchliť demoláciu, aby sa stavebné práce mohli začať 31. marca, čo by umožnilo mať most už na Vianoce roku 2019. Jeho opätovné postavenie nie je kľúčové iba pre Janov a jeho oblasť, ale pre všetkých v severnom Taliansku a aj vo Francúzsku a Švajčiarsku, povedal Bucci.

Náklady na demoláciu a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur, uviedli v piatok úrady. Konzorcium piatich talianskych spoločností čaká na túto prácu, ktorú ešte musí odsúhlasiť sudca. Zatiaľ je miesto nešťastia stále uzatvorené, pretože sa skúmajú dôkazy v rámci prebiehajúceho vyšetrovania, kto nesie vinu za zrútenie diaľničného mosta.

Demolačné práce by sa mohli považovať za zásah do vyšetrovania. Pojednávanie súdu je plánované na pondelok, dodala AFP.

Veľká časť Morandiho mosta v Janove sa zrútila 14. augusta počas hustého lejaku. Tragédia si vyžiadala 43 ľudských životov a vynútila evakuáciu vyše 600 obyvateľov žijúcich v obytných budovách pod ďalším úsekom mosta.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #zrútenie mosta v Janove
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy