OSN odsúdila porušovanie ľudských práv v Severenej Kórei

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu odsudzujúcu Severnú Kóreu za "systematické, rozsiahle a hrubé porušovanie ľudských práv" a využívanie svojich prostriedkov na financovanie jadrových zbraní a balistických rakiet na úkor blaha obyvateľov. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

18.12.2018 10:10
debata (6)

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii prijatej v pondelok „so znepokojením“ upozorňuje na skutočnosť, že podľa odhadov vyše desiatich miliónov Severokórejčanov trpí podvýživou a že v tomto severovýchodnom ázijskom štáte dochádza k „neprijateľne veľkému rozmachu chronickej a akútnej podvýživy“.

OSN je podľa rezolúcie „veľmi vážne znepokojená“ správami o mučení, zadržiavaní, znásilňovaní, verejných popravách, trestoch smrti či neprítomnosti právneho štátu.

Pri hlasovaní o rezolúcii, navrhovanej Japonskom a Európskou úniou, dosiahli členovia OSN v pondelok konsenzus, ale krajiny ako Rusko, Čína, Kuba a Venezuela sa od nej dištancovali. Mnohí nesúhlasia s rezolúciami navrhovanými konkrétnymi krajinami a tvrdia, že otázkami ľudských práv by sa mala zaoberať Rada OSN pre ľudské práva, ktorá sídli v Ženeve.

Severokórejský veľvyslanec Kim Song povedal, že jeho krajina rezolúciu OSN o ľudských právach v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) „kategoricky“ odmieta. Podľa neho ide o „výsledok politického komplotu a nepriateľských síl­“.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #OSN #Valné zhromaždenie OSN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy