OBSE vyzýva Rusko, aby prešetrilo porušovanie ľudských práv v Čečensku

Skupina pozostávajúca zo 16 členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyzvala Rusko, aby prešetrilo prípady porušovania ľudských práv v Čečensku.

21.12.2018 08:52
kadyrov, čečensko, rusko, Foto: ,
Čečenský vládca Ramzan Kadyrov označuje tvrdenia o prenasledovaní homosexuálov za výmysly provokatérov.
debata

Toto vyhlásenie bolo zverejnené na webovej stránke misie USA pri OBSE, informoval v piatok ruský denník Novaja gazeta.

V správe misie OBSE sa konštatuje, že predložené dôkazy jasne potvrdzujú hodnovernosť tvrdení o prípadoch veľmi závažného porušenia a zneužívania ľudských práv v Čečensku.

Medzi dokázanými podozreniami sú obťažovanie a prenasledovanie, svojvoľné alebo nezákonné zatknutie alebo zadržiavanie, mučenie, zmiznutia s použitím násilia i mimosúdne popravy.

Ich obeťami sú ľudia z komunity LGBT, ochrancovia ľudských práv, právnici, predstavitelia nezávislých médií a tretieho sektoru.

Správa poukazuje aj na to, že v Čečensku panuje atmosféra beztrestnosti, ktorá páchateľov zbavuje zodpovednosti za porušovanie ľudských práv.

Skupina členských krajín OBSE okrem toho vyzvala začať vyšetrovanie krokov, ktoré podnikla čečenská vláda voči predstaviteľom komunity LGBT.

Denník Novaja gazeta vlani v apríli zverejnil článok o masovom protiprávnom zatýkaní a prenasledovaní ľudí v Čečensku podozrivých zo svojej homosexuálnej orientácie, ako aj o masovom zabíjaní občanov tejto kaukazskej republiky.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov tieto tvrdenia tlače rozhodne poprel, ale vyslovil pripravenosť prešetriť celú záležitosť v súčinnosti s federálnymi orgánmi. Neskôr vyhlásil, že čečenské úrady „nemôžu prenasledovať niekoho, kto sa v Čečensku ani nenachádza“. Kadyrov totiž tvrdí, že v ním vedenej republike žiadni homosexuáli nie sú, a teda ich ani nemôžu prenasledovať.

Čečenská spoločnosť je väčšinovo moslimská a prísne konzervatívna. Sú prípady, keď homosexuálov udávajú aj vlastní príbuzní, pričom to pokladajú za prejav cti. Neraz sa stane, že samotná rodina dokonca homosexuálneho príbuzného zavraždí. Čečenské súdy sa o takéto prípady nezaujímajú.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Čečensko #OBSE