Dosiaľ má túto sféru na starosti približne 200 agentov BfV, informovala agentúra DPA.
Haldenwangov predchodca Hans-Georg Maassen sa stal opakovane terčom kritiky za to, že neberie hrozbu zo strany krajnej pravice dostatočne vážne.
Nový prezident nemeckej kontrarozviedky takéto obvinenia odmietol s tým, že pred istým častom sa objavila „nová dynamika v pravicovom extrémizme“, na čo je potrebné reagovať.
Udalosti v meste Chemnitz, kde v auguste a septembri „bežní demonštranti“ protestovali po boku pravicových extrémistov, podľa Haldenwanga napríklad ukazujú, ako sa nenávistné štvanie proti cudzincom stáva čoraz viac „mainstreamom“.
Haldenwang tiež hovoril o „mobilizácii podľa jasného modelu“, ktorá sa začína po „spúšťacej udalosti“, ktorú extrémisti využijú na získavanie nových stúpencov. V prípade protestov v Chemnitzi bolo touto udalosťou zabitie Nemca.
V súvislosti s vyjadreniami politikov zo strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) k problematike utečencov a migrantov Haldenwang povedal: „Keď nejaká strana v Nemeckom spolkovom sneme túto debatu opakovane hlasito podnecuje, potom môže aj toto prispieť k tomu, že si pravicový extrémizmus nájde nových prívržencov.“
Spolkový úrad na ochranu ústavy rozhodne v januári o svojom postupe v prípade AfD, dodal šéf tejto inštitúcie s tým, že už len diskusia o hroziacom sledovaní AfD tajnou službou túto stranu motivovala k prerušeniu stykov s „extrémistickými zoskupeniami“.