Bývalú prezidentku Argentíny čaká súdny proces v súvislosti s korupciou

Argentínsky najvyšší súd rozhodol, že bývalá prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchnerová bude čeliť súdnemu procesu pre obvinenia z korupcie. Šesťdesiatpäťročná politička je obvinená z toho, že v priebehu 12 rokov prijala úplatky v hodnote niekoľkých miliónov dolárov.

21.12.2018 11:48
Cristina Fernándezová Kirchnerová Foto: ,
Bývalá argentínska prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová
debata (4)

Kirchnerová, ktorá je momentálne senátorkou, obvinenia popiera a tvrdí, že sú politicky motivované. Niekdajšia prezidentka má politickú imunitu pred väzbou, nie však pred súdnym stíhaním.

Obvinenia voči Kircherovej súvisia s takzvaným škandálom „korupčných denníkov“, v rámci ktorého podnikatelia uplácali vládnych predstaviteľov. Vychádzajú pritom zo záznamov istého Oscara Centena, ktorý v rokoch 2005 – 2015 pracoval ako vodič úradníka pre verejné práce a zapísal si napríklad, ako vládnym predstaviteľom doručoval od šéfov stavebných podnikov tašky s peniazmi. Podľa prokurátorov mohli ľudia zapojení do korupčného prípadu na úplatkoch získať zhruba 160 miliónov dolárov. V súvislosti so škandálom zatkli viac ako desiatku ľudí vrátane podnikateľov a bývalých vládnych úradníkov, ktorých tiež čaká súdny proces.

V Centenových denníkoch sa spomína aj výmena peňazí v dome exprezidentky a jej nebohého manžela Néstora Kirchnera, v prezidentskom sídle ale aj v sídle vlády. Tieto informácie sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť. V súvislosti s prípadom polícia v auguste Kirchnerovej prehľadala tri domy.

Kirchnerová bola prezidentkou Argentíny v rokoch 2007 – 2015. Jej manžel, ktorý zomrel v roku 2010, bol argentínskou hlavou štátu v rokoch 2003 – 2007.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #úplatky #Cristina Fernándezová