Turecko odložilo novú ofenzívu v Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok uviedol, že Turecko odkladá plánovanú vojenskú ofenzívu na severe Sýrie.

21.12.2018 17:19
debata (16)

„Kontakty medzi našimi (tureckými a americkými) diplomatmi a bezpečnostnými zložkami, ako aj vyhlásenia Spojených štátov nás priviedli k rozhodnutiu ešte nejaký čas počkať. Nie je to však čas čakania s otvoreným koncom,“ uviedol v piatok v Istanbule Erdogan s tým, že svoje rozhodnutie odložiť začiatok ofenzívy v Sýrii konzultoval telefonicky aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Erdogan podľa vlastných slov Trumpovi povedal, že Turecko sa v Sýrii bude usilovať zlikvidovať „zvyšky Islamského štátu“, ako aj sýrske kurdské milície. Podľa DPA tým mal na mysli kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré ovládajú rozsiahle oblasti na severe Sýrie. Spojené štáty sa na kurdské sily spoliehajú ako na najefektívnejšiu silu v boji s Islamským štátom (IS). Ankara naopak pokladá YPG za spojenca zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá bojuje proti tureckej vláde.

Erdoganovo vyhlásenie prišlo dva dni po tom, čo Trump neočakávane oznámil, že extrémistická organizácia Islamský štát je v Sýrii porazená, preto z tejto krajiny stiahnu svojich vojakov.

Turecký prezident 12. decembra avizoval, že Turecko v priebehu niekoľkých dní spustí novú – v poradí už tretiu – ofenzívu proti kurdským militantom na severe Sýrie.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Sýria #turecko #vojna v Sýrii
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy