Z banderovcov budú veteráni. Porošenko podpísal príslušný zákon

24.12.2018 02:57

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal zákon, ktorý rozširuje vojnových veteránov o niekdajších príslušníkov Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ozbrojenej zložky Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) Stepana Banderu, ľudovo nazývaných banderovci. Oznámil to denník Ukrajinská pravda s odvolaním sa na parlamentný web.

Až doteraz sa sociálne výhody vojnových veteránov priznávali len tým bojovníkom UPA, „ktorí sa zúčastnili bojov proti nemeckým fašistickým okupantom na dočasne okupovanom území Ukrajiny v rokoch 1941 až 1944, nedopustili sa vojnových zločinov a boli rehabilitovaní“.

Nový zákon, prijatý parlamentom začiatkom mesiaca, podľa denníka priznáva postavenie účastníka bojových akcií všetkým veteránom UPA a OUN a ďalších nacionalistických organizácií, „zúčastňujúcich sa ozbrojeného boja za nezávislosť Ukrajiny v 20. storočí“.

Nacionalisti v uniformách Ukrajinskej...
Nacionalisti v uniformách Ukrajinskej povstaleckej armády v Kyjeve na fotografii z júla 2016 držia portrét Stepana Banderu, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov, ktorá vo Volynskej oblasti za druhej svetovej vojny vypálila vyše sto dedín a brutálne vyvraždila asi stotisíc Poliakov. Autor: SITA, Sergei Chuzavkov

Zákon nadobudne platnosť tri mesiace po zverejnení, poznamenala agentúra Interfax. Tento rok na jar bolo podľa dostupných údajov nažive ešte 1201 niekdajších príslušníkov ozbrojených jednotiek OUN a UPA.

Bandera za druhej svetovej vojny ako vodca ukrajinských nacionalistov vyhlásil samostatný ukrajinský štát a spoliehal na podporu nemeckého wehrmachtu. Bol ale zatknutý gestapom a väznený v koncentračných táboroch. UPA medzitým na niektorých miestach spolupracovala s Nemcami, inde s nimi bojovala. Brutálne vyháňala Poliakov z dnešnej západnej Ukrajiny, pričom údajne zahynulo vyše 100 000 ľudí. Jej príslušníci mali na svedomí tiež vyvražďovanie Židov a Volyňských Čechov.

Po obrate vo vojne sa stala hlavným súperom UPA Červená armáda a sovietska tajná služba NKVD. Bandera aj za prispenia Nemcov riadil z Berlína akcie UPA, ktorá bojovala so sovietskym režimom v niektorých oblastiach až do začiatku 50. rokov. V októbri 1959 Banderu v Mníchove zavraždil kyanidom sovietsky agent.

Keď v roku 2010 vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Juščenko posmrtne vyznamenal Banderu čestným titulom Hrdina Ukrajiny, vyvolalo to v Rusku a Poľsku vlnu odporu. Protestovali aj mnohí historici a organizácie protifašistických bojovníkov alebo židovskej obce.

Názor Ukrajincov na osobnosť kontroverzného nacionalistami je nejednoznačný. Agentúra RBK-Ukrajina zverejnila výsledky prieskumu, podľa ktorých 36 percent opýtaných Banderu hodnotí priaznivo a 34 percent ho ako národného hrdinu odmieta. A podľa novembrového prieskumu agentúry Rejting v súčasnosti viac Ukrajincov kladne hodnotí niekdajšieho sovietskeho vodcu Leonida Brežneva (47 percent) než Banderu (36 percent).

#Stepan Bandera #Ukrajina #Petro Porošenko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku