Ukrajinci budú oslavovať Banderu

Novoročný prípitok na Ukrajine sa spojí s velebením kontroverzného nacionalistu. Parlament rozhodol, že 1. január bude štátny sviatok pripomínajúci výročie narodenia Stepana Banderu.

30.12.2018 10:00
Fakľový pochod stúpencov Stepana Banderu,... Foto: ,
Fakľový pochod stúpencov Stepana Banderu s jeho portrétom na transparente. Snímka je z 1. januára tohto roku, keď si pripomenuli výročie jeho narodenia.
debata

Šokovaní sú ukrajinskí Židia aj židovský štát. „Nemôžem pochopiť, ako velebenie tých, čo sa priamo zapojili do hrozných antisemitských zločinov, pomáha boju proti antisemitizmu a xenofóbii,“ zdôraznil Joel Lion, izraelský veľvyslanec v Kyjeve, ktorého citoval server Times of Israel.

Nemôžem pochopiť, ako velebenie tých, čo sa priamo zapojili do hrozných antisemitských zločinov, pomáha boju proti antisemitizmu a xenofóbii.
Joel Lion, veľvyslanec štátu Izrael na Ukrajine

Bandera počas druhej svetovej vojny vyhlásil samostatný ukrajinský štát, pričom sa spoliehal na pomoc nacistického Nemecka. Gestapo ho nakoniec zatklo, prežil väzenie v koncentráku, po skončení vojny nikdy verejne neodsúdil zločiny, ktoré páchali jeho spolubojovníci. „Vnímame ich ako vrahov Židov,“ upozornil ambasádor Lion. Banderovci robili pogromy na židovských civilistov, zabíjali aj Poliakov.

Schváleniu štátneho sviatku predchádzalo rozhodnutie priznať banderovcom postavenie vojnových veteránov. Podpisom to potvrdil prezident Petro Porošenko. Neopiera sa to pritom o jasný súhlas ukrajinských obyvateľov.

„Banderu hodnotí kladne 36 percent opýtaných, 34 percent ho odmieta považovať za národného hrdinu,“ informovala o prieskume verejnej mienky agentúra RBK-Ukrajina (zvyšných 30 percent oslovených nemalo jednoznačný názor).

Vo Ľvove, odkiaľ pochádzal tento kontroverzný vodca, dokonca vyhlásili rok 2019 za rok Stepana Banderu. Významný vedec Tarik Cyril Amar na protest vrátil ocenenie, ktoré mu udelilo toto mesto.

Pozornosti izraelských médií neunikla ani novodobá cenzúra v Kyjeve, čo opäť súvisí s antisemitizmom. „Ukrajinský štátny výbor pre televízne a rozhlasové vysielanie zakázal dielo s názvom Kniha zlodejov od švédskeho historika Andersa Rydella, ktoré obsahuje kritické analýzy činov Symona Petliuru, nacionalistu, ktorého oddiely zavraždili nespočetne veľa Židov počas pogromov, ktoré sa začali v roku 1919,“ napísal denník Haaretz.

„Zákaz knihy je symbolický sám osebe,“ reagoval Eduard Dolinsky, predseda Ukrajinského židovského výboru.

Mimochodom, množiace sa prejavy antisemitizmu primali aktivistov, aby sa obrátili na izraelský najvyšší súd, aby rozhodol o zákaze vývozu zbraní na Ukrajinu. „V petícii tvrdili, že veľa zbraní končí v rukách bojovníkov, ktorí šíria neonacistické názory,“ napísal izraelský denník Haaretz.

„Na Ukrajine totiž existuje viacero radikálnych pravicových skupín,“ povedal podľa amerického týždenníku Newsweek Matthew Schaaf, ktorý je v tejto uznávanej americkej mimovládke programovým riaditeľom pre Ukrajinu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Stepan Bandera #banderovci