Rusko v roku 2019 rozmiestni systém protivzdušnej obrany S-350 Viťaz

30.12.2018 22:00

Ruské ozbrojené sily dostanú v roku 2019 do výzbroje protilietadlový a protiraketový systém stredného dosahu S-350 Viťaz, ktorý nahradí zastarávajúci systém S-300. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany.

Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že v roku 2018 rozmiestnilo na ukrajinskom Kryme, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, protilietadlové raketové systémy Pancir-S a S-400. Tie isté systémy rozmiestnilo Rusko aj v Kaliningradskej oblasti na pobreží Baltského mora, ako aj na východe krajiny v Chabarovskej oblasti a v Arktíde.

Systém S-350 Viťaz predstavuje mobilnú odpaľovaciu rampu, ktorá funguje spolu s radarom a s elektronickým skenovaním priestoru a s veliteľským stanovišťom na podvozku špeciálneho automobilu VAZ. Do zásoby komplexu patria rakety stredného dosahu používané v komplexe S-400 a rakety krátkeho doletu.

Pancir-S1 je hybridný samohybný protilietadlový systém krátkeho a stredného dosahu vybavený ôsmimi alebo 12 raketami, ako aj dvoma 30-milimetrovými kanónmi. Systém je určený na obranu objektov proti prostriedkom vzdušného napadnutia.

Pokročilý ruský systém protileteckej a protiraketovej obrany S-400 Triumf je určený na likvidáciu moderných prostriedkov vzdušného napadnutia, ako sú taktické a strategické bombardéry, taktické balistické strely a balistické rakety stredného dosahu, nadzvukové vzdušné ciele, ale aj lietadlá včasnej výstrahy. Komplex je schopný zasiahnuť ciele vo vzdialenosti 400 kilometrov a vo výške do 30 kilometrov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Systém S-350 Viťaz
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku