Bývalý veliteľ amerických síl v Afganistane kritizoval prezidenta Trumpa

Stiahnutie polovice z približne 14 000 príslušníkov amerických ozbrojených síl z Afganistanu oslabí motiváciu afganského militantného hnutia Taliban rokovať s tamojšou vládou o ukončení 17 rokov trvajúceho ozbrojeného konfliktu. Podľa agentúry AP to v nedeľu povedal bývalý veliteľ amerických síl v Afganistane generál vo výslužbe Stanley McChrystal.

30.12.2018 22:15
debata (4)

McChrystal tak reagoval na správy, že americký prezident Donald Trump nariadil ministerstvu obrany (Pentagónu), aby vypracovalo plány na stiahnutie tisícok amerických vojakov z Afganistanu. Tí by mali krajinu opustiť do budúceho leta.

„Ak Talibanu poviete, že k určitému dátumu úplne odchádzame, znižujeme počty, či sa oslabujeme, jeho motivácia pokúsiť sa uzavrieť (mierovú) dohodu sa dramaticky oslabí,“ povedal McChrystal v nedeľu v programe This Week televízie ABC.

Bývalý veliteľ amerických síl v Afganistane tiež povedal, že afganský ľud prestane USA pokladať za spojenca, na ktorého sa možno spoľahnúť.

Na otázku, či by sa stal členom Trumpovej administratívy, McChrystal odpovedal: „Myslím, že je pre mňa dôležité pracovať pre ľudí, ktorých pokladám za poctivých, ktorí podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia hovoria pravdu.“ Na otázku, či je Trump nemorálny, generál vo výslužbe odpovedal: „Myslím, že je.“

McChrystal nekritizoval úradujúceho prezidenta po prvý raz. Zo svojej funkcie veliteľa Medzinárodných bezpečnostných podporných síl (ISAF) a ozbrojených síl USA v Afganistane odstúpil v júni 2010 po tom, čo v článku pre časopis Rolling Stone kritizoval vtedajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu a viceprezidenta Joea Bidena. Vo funkcii bol od júna 2009.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Donald Trump #Stanley McChrystal