V konžskom Beni počítajú hlasy zo symbolických volieb

31.12.2018 21:42

V konžskom meste Beni na severovýchode krajiny dnes aktivisti začali sčítania hlasov, ktoré ľudia odovzdali v symbolických prezidentských voľbách v nedeľu. Podľa predbežných výsledkov vedie opozičný kandidát Martin Fayulu, napísala agentúra AFP. V Kongu ľudia v nedeľu volili okrem prezidenta aj poslancov, hlasovanie však bolo v Beni kvôli epidémii eboly odložené na marec. Ľudia tak nemali šancu voľby novej hlavy štátu ovplyvniť, mesto je pritom baštou opozície.

Dlho očakávané prezidentské a parlamentné voľby v stredoafrickom Kongu, ktoré sa v nedeľu konali po odkladoch, poznamenali násilnosti, pri ktorých zomreli najmenej štyria ľudia. Hlasovanie sprevádzali zmätky, ktoré spomalia aj sčítanie hlasov. Prvé výsledky by mohli byť známe až 6. januára.

V Beni aktivisti na protest proti odloženiu hlasovania zorganizovali symbolické voľby, ktorých sa údajne zúčastnilo viac ako 60-tisíc ľudí. Hlasovať mohli v siedmich improvizovaných volebných strediskách. Podľa volebnej komike (CENI) bolo v meste zaregistrovaných celkom 182 800 oprávnených voličov.

Komisia hlasovanie odložila na marec celkom v troch konžských mestách. Okrem Beni tiež vo východokonžskom Butembo, kde v auguste opäť prepukla epidémia eboly, a v meste Yumbo na západe, kde tento mesiac pri etnickom násilí prišlo o život viac ako 100 ľudí.

Podľa agentúry Reuters zástupcovia opozície dnes vyhlásili, že víťaz prezidentského súboja vzíde z opozičných kandidátov. Na sociálnych sieťach sa dnes šírili nepotvrdené správy o výsledkoch hlasovania. V metropole Kinshase následne niektorí ľudia ohlásili spomalenie alebo úplné odpojenie internetového pripojenia. Vypnutý internet hlásia podľa agentúry AP aj na ďalších miestach v krajine. Úrady zatiaľ informácie nekomentovali.

Víťaz nedeľňajších volieb vystrieda Josepha Kabilu, ktorý bol v čele krajiny 18 rokov. V roku 2016, keď mu skončilo druhé funkčné obdobie, odstúpiť odmietol a teraz len nerád súhlasil s tým, že kandidovať nebude. Podľa konžskej ústavy smie byť prezident znovuzvolený iba raz.

#prezidentské voľby #Kongo #Joseph Kabila
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku