Raúl Castro odsúdil konfrontačnú politiku USA

Bývalý kubánsky prezident Raúl Castro obvinil v utorok Spojené štáty z toho, že sa vracajú k svojej konfrontačnej politike. Castro, ktorý je stále lídrom vládnucej Komunistickej strany Kuby (PCC), to vyhlásil v príhovore k 60. výročiu zavŕšenia revolúcie, ktorú viedol jeho brat Fidel Castro.

02.01.2019 09:20
Kuba, Raúl Castro Foto: ,
Líder vládnucej Komunistickej strany Kuby (Raúl Castro hovorí počas osláv v príhovore k 60. výročiu zavŕšenia revolúcie.
debata (3)

Exprezident vyzval Kubáncov, aby sa pripravili na všetky scenáre obrany svojej nezávislosti, a uviedol, že revolúcia „nezostarla“, informuje stanica BBC. Castrovci vládli v tejto karibskej ostrovnej krajine v rokoch 1959–2018. Raúl Castro v apríli minulého roka odovzdal prezidentský úrad Miguelovi Díazovi-Canelovi.

Vzťahy medzi Havanou a Washingtonom sa vylepšili za vlády bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, avšak súčasný šéf Bieleho domu Donald Trump zaujal voči Kube opäť tvrdší postoj. Trump v roku 2017 znovu zaviedol určité cestovné a obchodné reštrikcie, ktoré predchádzajúca americká vláda uvoľnila.

Na Kube sa vo februári bude konať referendum o novom koncepte ústavy, avšak mnoho obyvateľov požaduje väčšie spoločenské slobody a ekonomické príležitosti, uvádza BBC. Stúpenci vlády trvajú na tom, aby nová ústava reflektovala meniacu sa Kubu. Kritici tvrdia, že nová ústava iba sústredí moc do rúk komunistov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Kuba