Takmer polovica Britov chce, aby Charles prepustil trón Williamovi

02.01.2019 13:49
princ Charles
Na archívnej snímke princ Charles. Autor:

Takmer polovica britskej verejnosti sa domnieva, že princ Charles by mal umožniť svojmu najstaršiemu synovi Williamovi stať sa po smrti kráľovnej Alžbety II. novým britským panovníkom. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre denník The Independent vykonala spoločnosť BMG Research.

Prieskumom sa zistilo, že 46 percent Britov si praje, aby Charles – prvý v nástupníckej línii – okamžite abdikoval, čím by posunul trón Williamovi, vojvodovi z Cambridgea. Iba 20 percent respondentov si myslí, že Charlesova manželka Camilla by mala dostať titul kráľovná, ak by sa Charles stal ďalším britským monarchom.

Princ z Walesu je najdlhšie slúžiacim právoplatným dedičom trónu v britských dejinách. Prvým v nástupníckej línii sa Charles stal v roku 1952 po smrti svojho starého otca Juraja VI. Napriek značnej podpore verejnosti pre navrhovaný krok je však málo pravdepodobné, že ustúpi v prospech svojho syna, napísal v stredu The Independent.

Charles pri príležitosti svojich 70. narodenín v novembri vyhlásil, že sa ako kráľ nebude miešať do politických záležitostí. Zároveň uznal, že nebude môcť robiť tie isté veci, ktoré robil ako dedič čakajúci na trón. Najväčšiu podporu má navrhovaná idea Charlesovej abdikácie v prospech Williama medzi mladými ľuďmi vo veku 18–24 rokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#princ William #princ charles
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku