Z thajských ostrovov hromadne utekajú pred tropickou búrkou dovolenkári

03.01.2019 11:28
Thajsko Pabuk búrka tropická turisti odchod...
Turisti kráčajú po pláži v Koh Samui v Thajsku, na ktorú umiestnili červenú vlajku. Ku ostrovom smeruje tropická búrka Pabuk sprevádzaná prudkými lejakmi a silným vetrom. Autor: ,

Turisti hromadne opúšťajú dovolenkové strediská na thajských tropických ostrovoch Koh Phangan a Ko Tao, ku ktorým smeruje tropická búrka Pabuk sprevádzaná prudkými lejakmi a silným vetrom. Informovali o tom vo štvrtok miestne úrady, podľa ktorých môžu vlny na pobreží dosiahnuť výšku až sedem metrov.

Ostrovy sú mimoriadne vyhľadávanými rekreačnými strediskami predovšetkým počas vianočných a novoročných sviatkov. Po tom, ako miestne úrady uvalili zákaz plávania a pozastavili lodnú dopravu, ostrovy v trajektoch od stredy opustili tisícky dovolenkárov.

Pabuk je za približne 30 rokov prvou pomenovanou tropickou búrkou, ktorá sa v oblasti Thajského zálivu sformovala mimo monzúnovej sezóny. Búrka by mala v noci z piatka na sobotu udrieť na ostrovy Koh Phangan, Ko Tao a Ko Samui, následne pokračovať smerom na pevninu.

Ako vo svojej správe upozornila agentúra AFP, úrady síce oficiálny príkaz na evakuáciu nevydali, turisti napriek tomu húfne z ostrovov odchádzajú. „Domnievam sa, že ostrovy sú takmer prázdne… od osláv príchodu Nového roka odišlo okolo 30 000 – 50 000 ľudí,“ povedal pre AFP predstaviteľ ostrova Koh Phangnan.

Pabuk aktuálne sprevádza vietor s rýchlosťou 104 kilometrov za hodinu. Meteorológovia nepredpokladajú, že by mohol prerásť do sily tajfúnu. Úrady pripravili náhradné ubytovanie a útočiská pre všetkých turistov, ktorí sa rozhodnú búrku prečkať na ostrovoch.

Búrka Pabuk (laoské slovo pre veľkú sladkovodnú rybu) by mala podľa predpovedí spôsobiť prudké lejaky a záplavy aj v niektorých častiach južného Thajska. Pravdepodobne zasiahne aj ďalšie turistické letoviská v Andamanskom mori ako Krabi a najjužnejšie provincie susediace s Malajziou (Pattani, Narathiwat a Yala).

#turisti #tropická búrka #Thajsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku