Bolton varuje Asada: Ak použijete chemické zbrane, reakcia bude tvrdá

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton varoval sýrsku vládu, aby blížiace sa sťahovanie amerických vojakov z krajiny nebrala ako podnet pre použitie chemických zbraní. V sobotu o tom informovala tlačová agentúra Reuters.

05.01.2019 17:49
debata (87)

Prezident USA Donald Trump v decembri oznámil, že americkí vojaci uspeli vo svojej misii a porazili militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), preto už nie sú v Sýrii potrební.

Toto oznámenie, ktoré prekvapilo Washington aj jeho zahraničných spojencov, prispelo k rozhodnutiu amerického ministra obrany Jima Mattisa odstúpiť z úradu a vyvolalo aj obavy, že Islamský štát sa môže vrátiť „na scénu“.

Nemali by si robiť ilúzie

„Postoj USA proti použitiu chemických zbraní sýrskym režimom sa absolútne nemení a absolútne sa nemení ani náš postoj k tomu, že akékoľvek použitie chemických zbraní sa musí stretnúť s veľmi tvrdou reakciou, čo sme už dvakrát ukázali,“ povedal Bolton novinárom vo svojom lietadle krátko pred pristátím v izraelskom hlavnom meste Tel Aviv.

„Takže Asadov režim by si nemal v tejto otázke robiť žiadne ilúzie,“ dodal Bolton, ktorý je na štvordňovej ceste v Izraeli a Turecku.

Trump dal dvakrát zbombardovať Sýriu za údajné použite chemických zbraní sýrskou vládou – v apríli 2017 a v apríli 2018. Vysokopos­tavený predstaviteľ USA vlani v septembri vyhlásil, že existujú dôkazy, že sýrske vládne sily v Idlibe zhromažďujú a pripravujú chemické zbrane. Idlib je poslednou veľkou baštou protivládnych povstalcov v krajine.

Upresňujú sťahovanie vojsk

V sýrskej vojne zahynulo vyše pol milióna ľudí a ďalších 11 miliónov bolo donútených ujsť zo svojich domovov.

Bolton sa má počas cesty stretnúť s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Bolton dodal, že tým nenaznačuje, že Sýria je už pripravená na útok chemickými zbraňami.

„Teraz si upresňujeme, ako bude prebiehať sťahovanie amerických vojakov a za akých okolností. Ale nechceme, aby Asadov režim toto naše konanie vnímal ako ústup z nášho nesúhlasného postoja k použitiu zbraní hromadného ničenia,“ uviedol Bolton.

Ak budú chemické zbrane použité, „na stole je množstvo možností…, ak sa nepoučili z tých dvoch úderov, nasledujúci bude účinnejší,“ zdôraznil poradca Trumpa.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Sýria #chemické zbrane #Bašár al-Asad #vojna v Sýrii #John Bolton