Poliaci po smrti piatich dievčat zavreli 13 'escape roomov'

06.01.2019 20:40
koszalin, požiar
Zásah po požiari 'escape roomu' v poľskom meste Koszalin. Autor: ,

Poľské úrady uzavreli v krajine z dôvodu bezpečnostných nedostatkov 13 zariadení určených na tzv. únikové hry po tom, ako pri požiari v takomto objekte zahynulo päť dievčat. Premiér Mateusz Morawiecki v nedeľu požiadal obyvateľov, aby takéto nedostatky hlásili hasičom a polícii, informovala agentúra AP.

Pri únikovej hre sú účastníci uzavretí v špeciálne uspôsobenej miestnosti a musia hľadať indície či riešiť hádanky, aby z nej unikli v stanovenom čase. Takéto hry sa na celom svete tešia veľkej obľube a len v Poľsku je prevádzkarní určených na ich hranie približne 1100.

Od piatka preverili úrady v krajine viac než 200 z nich, pričom odhalili celý rad nedostatkov v oblasti bezpečnosti, ktoré si vyžadujú okamžitú nápravu. Z tohto dôvodu nariadili zatvorenie 13 z takýchto zariadení.

Nevyhovujúcu inštaláciu a ľahostajný prístup k bezpečnostným predpisom označili v sobotu hasiči za pravdepodobné príčiny, ktoré viedli k smrti piatich dievčat a zraneniu ďalšieho človeka pri požiari v zariadení určenom na únikovú hru v meste Koszalin na severe Poľska. Hlavný veliteľ poľských hasičov Leszek Suski okrem iného uviedol, že zariadenie nemalo núdzový východ.

Bezvládne telá piatich 15-ročných dievčat našli v hernej miestnosti v súkromnom dome po uhasení požiaru v susednom priestore. Tínedžerky, ktoré sa stretli, aby oslávili narodeniny jednej z nich, sa podľa výsledkov pitvy v zamknutej miestnosti udusili. S popáleninami previezli do nemocnice 26-ročného muža, ktorý bol v prevádzke zamestnaný.

Prokuratúra oznámila, že pravdepodobnou príčinou požiaru bola poškodená plynová nádrž.

Verejné modlitby za obete

Policajný veliteľ Jaroslaw Szymczyk uviedol, že o bezpečnosti tejto prevádzky únikovej hry sa už predtým na internete kriticky vyjadrovali iní ľudia, miestne úrady však nikto neupovedomil. Polícia zadržala 28-ročného muža, ktorý hru navrhol a prevádzkoval ju. Spolu s jeho zraneným zamestnancom ho podrobia výsluchu, dodal Szymczyk.

V nedeľu na smútočnej omši v katolíckej katedrále v Koszaline biskup Edward Dajczak spomenul krstné mená zosnulých dievčat – Julia, Amelia, Gosia, Karolina a Wiktoria.

Neskôr viedol verejné modlitby pred domom, kde zomreli. Ľudia tam ku plotu kládli sviečky, hračky a biele kvety. Mnohí z nich pre televíziu TVN24 povedal, že majú deti alebo vnúčatá vo veku obetí, ktorých smrť nimi otriasla.

Premiér Morawiecki označil smrť dievčat za „nesmiernu tragédiu“. K prípadu sa vyjadril po tom, ako spolu so Suským, Szymczykom a ďalšími predstaviteľmi hovoril o možnostiach zvýšenia bezpečnosti v zábavných prevádzkach.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #požiar #escape room
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku