Trump trvá na múre, shutdown vstupuje do tretieho týždňa

Americký prezident Donald Trump trvá na svojej požiadavke na vyčlenenie miliárd dolárov na výstavbu bezpečnostného múru na hranici s Mexikom. V nedeľu vyhlásil, že má vo svojom tábore "ohromnú" podporu v tejto spornej otázke, ktorá viedla k čiastočnému zastaveniu financovania federálnych inštitúcií, tzv. shutdownu, vstupujúcemu do tretieho týždňa, informovala agentúra AFP.

06.01.2019 21:45
trump Foto: ,
Prezident USA Donald Trump.
debata (23)

„Musíme postaviť múr,“ povedal Trump pred novinármi, keď odchádzal z Bieleho domu do prezidentského víkendového sídla Camp David. „Je to o bezpečnosti pre našu krajinu. Nemáme na výber,“ deklaroval a opätovne varoval, že by mohol vyhlásiť núdzový stav, aby dosiahol výstavbu múru aj bez súhlasu Kongresu.

Trump tiež pripustil, že bezpečnostná bariéra na hranici s Mexikom môže byť vyrobená z „ocele namiesto betónu“. Podľa vlastných slov plánuje zavolať šéfom oceliarskych spoločností a požiadať ich, aby pripravili nový návrh „krásneho oceľového produktu“, ktorý „použijeme ako našu bariéru“. Citovala ho agentúra AP s pripomienkou, že Trumpova vláda už vynaložila milióny dolárov na výstavbu prototypov múru v Kalifornii.

Trump: Shutdown môže trvať mesiace či roky

Tzv. čiastočný shutdown, teda pozastavenie financovania federálnych inštitúcií v USA, nastal 22. decembra po tom, ako stroskotali rokovania straníckych lídrov v Kongrese a zástupcov Bieleho domu ohľadne požiadavky Trumpa na financovanie výstavby pohraničného múru. Trump v piatok vyhlásil, že táto situácia by mohla trvať aj „mesiace alebo dokonca roky“.

V dôsledku shutdownu je približne 800.000 federálnych zamestnancov na nútenej dovolenke alebo pracuje bez vyplácania mzdy. Peniaze nedostáva ani množstvo federálnych dodávateľov, píše AFP.

Rozhovory o ukončení shutdownu majú pokračovať v nedeľu popoludní miestneho času v kancelárii viceprezidenta Mikea Pencea po tom, ako sobotňajšie stretnutie za účasti hlavných zástupcov Demokratickej strany v Kongrese neprinieslo výraznejší posun.

Trump však naznačil, že ani od tejto novej schôdzky nič neočakáva, keďže „veľmi vážne rozhovory prídu v pondelok, utorok, stredu“.

Andrej Matišák, redaktor zahraničného oddelenia Pravdy, o Trumpovom múre.

Video
23 debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #USA #Donald Trump #hraničný plot #shutdown