Rumunská vláda zvažuje žalobu na Viedeň, pretože ide o „jasný prípad diskriminácie“, ktorý je v rozpore so všetkými základnými hodnotami EÚ, povedal šéf rumunskej diplomacie Melescanu v nedeľu večer televízii Digi 24. Rumunskí zamestnanci v Rakúsku podľa neho platia dane a ďalšie odvody ako ktorýkoľvek iný zamestnanec, a napriek tomu podľa neho budú naraz dostávať na svoje deti „až o 50 percent menšiu podporu ako doteraz“.
Ak rumunská vláda skutočne žalobu podá, je si Melescanu takmer istý, že nezostane jedinou žalujúcou stranou.
Už v októbri sa pritom v tejto záležitosti obrátili spoločným listom na eurokomisárku pre sociálne veci Marianne Thyssenovú Rumunsko, Bulharsko, Litva, Slovinsko a krajiny takzvanej vyšehradskej skupiny. Ministri sociálnych vecí komisárku vyzvali, aby čo najskôr preskúmala súlad príslušného rakúskeho zákona s právom Únie.
Podľa APA dnes hovorkyňa komisie na otázku ohľadom možného začatia konania pre porušenie úniových pravidiel povedala, že „indexácia podľa práva EÚ nie je dovolená“. Ďalej uviedla, že ide o otázku diskriminácie. Odmietla však povedať, či sa komisia k prípadnej rumunskej žalobe pripojí.
Od takzvanej indexácie, teda úpravy výšky prídavkov v závislosti od životných nákladov v krajinách pôvodu detí, si rakúska vláda sľubuje ročné úspory 100 miliónov eur.
Zatiaľ čo v súčasnosti podľa slovenského ministerstva sociálnych vecí, rodič pracujúci v Rakúsku dostáva na dieťa vo veku od jedného do troch rokov prídavky na dieťa v priemernej výške 172,4 eura, od tohto roku pracovníci zo stredoeurópskych krajín v alpskej republike budú po zmenách dostávať menej, ak ich dieťa v tejto krajine zároveň nežije. Napríklad Slováci v takom prípade dostanú 109,12 eura.