Nová ukrajinská pravoslávna cirkev má za sebou prvú omšu

Ukrajinská novovytvorená nezávislá pravoslávna cirkev absolvovala v pondelok v Kyjeve svoju "historicky" prvú omšu po odtrhnutí sa od ruskej pravoslávnej cirkvi, ktoré rozhnevalo Moskvu.

07.01.2019 21:48
Ukrajina Pravoslávne Vianoce nezávislosť Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko (uprostred), jeho manželka Maryna a syn počas omše pri príležitosti osláv pravoslávnych Vianoc a nezávislosti ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
debata (51)

Vianočná omša sa konala v Chráme svätej Sofie z 11. storočia, ktorý je najstarším svätostánkom na Ukrajine, informuje tlačová agentúra AFP. Prítomný bol i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ukrajinskí pravoslávni veriaci slávia Vianoce podľa juliánskeho kalendára.

Omša sa konala deň po tom, ako ekumenický konštantínopolský patriarcha Bartolomej I. odovzdal dekrét o nezávislosti ukrajinskej pravoslávnej cirkvi do rúk jej nového predstaveného, metropolitu Jepifanija, a symbolicky tak posvätil osamostatnenie ukrajinskej pravoslávnej obce od ruskej cirkvi.

„Pretrhli sme posledné putá, ktoré nás viazali k Moskve a jej ilúziám o Ukrajine ako kánonickom území ruskej pravoslávnej cirkvi,“ vyhlásil Porošenko po liturgickom obrade.

Omšu viedol metropolita Jepifanij, 39-ročný líder novej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorý obrad označil za „historickú udalosť“. „Dvere do našej zjednotenej pravoslávnej cirkvi sú otvorené pre každého. Čaká nás však ešte množstvo práce pri upevňovaní tejto jednoty,“ uviedol hodnostár.

Viac než 300 rokov bola ukrajinská cirkev rozdelená na tri vetvy, pričom jednu z nich kontroloval moskovský patriarcha. Kyjev to však v uplynulom období začal považovať za neprijateľné, a to najmä pre stále prebiehajúci vojnový konflikt s Ruskom podporovanými povstalcami na východe krajiny.

Veľká rana pre Moskvu

Patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill v rozhovore pre ruskú stanicu Rossija 1 odsúdil novú ukrajinskú cirkev ako „združenie dvoch schizmatických skupín“ a obvinil kyjevské orgány zo zničenia pravoslávnej cirkvi na Ukrajine. „Zvrháva sa to na absurdné divadlo,“ vyhlásil patriarcha.

Ruskom kontrolovaná vetva pravoslávnej cirkvi na Ukrajine sa odmietla podieľať na vytvorení jednotnej cirkvi a prerušila svoje kontakty s ekumenickým konštantínopolským patriarchátom v Istanbule.

Rozhodnutie Bartolomeja I. uznať nezávislosť ukrajinskej cirkvi od Ruska predstavuje veľkú ranu pre duchovnú autoritu Moskvy v pravoslávnom svete, analyzuje AFP. Porošenko však zdôraznil, že jeho vláda bude rešpektovať voľbu veriacich, ktorí zostanú verní moskovskému patriarchátu.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Pravoslávna cirkev #Ukrajina
Flowers