Extrémisti zabili 17 ľudí. Paríž spomínal na obete z Charlie Hebdo

Francúzski karikaturisti, náboženskí lídri i politickí predstavitelia si v pondelok pripomenuli štvrté výročie útoky islamských extrémistov na redakciu satirického magazínu Charlie Hebdo a obchod s kóšer potravinami v Paríži, pri ktorých zahynulo 17 ľudí.

07.01.2019 23:23
charlie hebdo Foto: ,
Nástenná maľba v Paríži pri redakcii Charlie Hebdo pripomínajúca obete útokov z roku 2015.
debata (9)

Tieto útoky z januára 2015 boli prvými zo série teroristických činov, ktoré si vo Francúzsku vyžiadali celkovo okolo 250 životov. Krajina je stále v stave vysokej pohotovosti pred teroristickým násilím. Informácie priniesli agentúry DPA a AP.

Na spomienke pred niekdajším sídlom týždenníka Charlie Hebdo v 11. obvode francúzskej metropoly sa zúčastnili minister vnútra Christophe Castaner, ďalší vládni predstavitelia, ako aj parížska starostka Anne Hidalgová. Prítomní vzdali úctu obetiam a kládli kvety pri vchode do budovy. Spomienkové podujatie pokračovalo pri obchode Hyper Cacher v susednom 20. obvode.

Prezident Emmanuel Macron na sociálnej sieti uviedol, že útočníci bojovali proti slobode prejavu a francúzskej republike. „Republika tu ešte stále je a sloboda prejavu je silnejšia, než kedy bola,“ napísal.

Bratia Cherif a Said Kouachiovci, ktorí sa označili za členov al-Káidy, zabili 7. januára 2015 v redakcii Charlie Hebdo 11 ľudí a na neďalekej ulici policajta. O deň neskôr ich komplic Amedy Coulibaly, hlásiaci sa k džihádistickej skupiny Islamský štát, zabil policajtku pri Paríži a následne 9. januára štyroch ľudí počas rukojemníckej drámy v supermarkete. Všetci traja útočníci prišli o život pri prestrelkách s políciou.

Francúzska prokuratúra len minulý mesiac iniciovala súdne stíhanie údajných podporovateľov týchto atentátnikov. O jej návrhu, podľa ktorého by mali 14 podozrivých postaviť pred súdnu porotu, ešte musia rozhodnúť vyšetrovací sudcovia. Podľa informácií denníka Le Figaro by sa proces mohol začať v budúcom roku a trvať tri mesiace.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Francúzsko #Paríž #Charlie Hebdo