V Bavorsku a Rakúsku opäť sneží, lavínové nebezpečenstvo ďalej stúpa

09.01.2019 10:44

V rakúskych i nemeckých Alpách s ďalším snežením rýchlo rastie nebezpečenstvo lavín. V niektorých častiach Rakúska už platí najvyšší stupeň. Na mnohých miestach Bavorska sneh ochromil dopravu. Mnoho školákov v postihnutých oblastiach má snehové prázdniny. Na severonemeckom pobreží Baltského mora sa dnes za pôsobenia tlakovej níže Benjamin očakáva zdvihnutá hladina. Na pobreží Severného mora sa už situácia upokojila.

Podľa agentúry DPA je poveternostná situácia v Bavorsku a Rakúsku na mnohých miestach stále nebezpečnejšia. Potom, čo bol v utorok v niektorých častiach spolkovej krajiny Štajersko vyhlásený najvyšší stupeň lavínového nebezpečenstva, bol dnes piaty stupeň vyhlásený taktiež v Ybbstalských Alpách v centrálnej časti krajiny.

V Štajersku je lavínami ohrozených 280 budov, ktoré ležia v takzvaných červených zónach. Miestne úrady majú v každom jednotlivom prípade rozhodnúť, či pristúpia k evakuácii. V utorok bolo v Štajersku odrezaných od okolitého sveta 2000 ľudí.

„Riziko veľkých lavín je veľmi, veľmi vysoké,“ povedal DPA šéf štajerskej služby pre pomoc pri katastrofách Harald Eitner. Nielen v rozsiahlych častiach Rakúska, ale aj v Bavorsku je na dnes hlásené ďalšie sneženie.

Úrady preto počítajú s tým, že dnes budú musieť uzavrieť ďalšie cesty. V hornorakúskom okrese Miesbach a tiež v štajerských obciach Pölstal, Hohentauern a Pusterwald platí stav núdze. V mnohých bavorských okresoch majú školáci kvôli snehu voľno.

Bavorský lesný úrad okrem toho upozornil, že stromy sa môžu pod ťarchou snehu vyvrátiť alebo lámať. Najmä na juhu a juhovýchode Bavorska sa preto ľudia nemajú zdržiavať v lesoch. Kvôli padajúcim vetvám a stromom bola dnes dopoludnia bez elektriny len v Tirolsku zhruba tisícka domácností, informovala agentúra APA.

V Bavorsku dnes ráno sneh skomplikoval dopravu aj na dôležitej diaľnici A8. V smere na Mníchov bola pri Friedbergu úplne uzavretá kvôli kamiónu stojacemu naprieč.

Tiež regionálna železničná spoločnosť BOB musela južne od Mníchova zrušiť niektoré spoje. V samotnej bavorskej metropole mala problémy autobusová doprava. Spoje mali meškanie alebo nešli vôbec.

Na západonemeckom letisku Kolín nad Rýnom / Bonn si ráno krupobitie vyžiadalo asi hodinové prerušenie prevádzky. Ďalej na severe, na pobreží Baltského mora, sa pripravujú na silný vietor a zdvihnutú hladinu mora v dôsledku tlakovej níže Benjamin. Ráno bolo zaplavených niekoľko ulíc historického mesta Wismar. Výška vody tam bola 1,3 metra nad normálom. V utorok sa s ním stretlo najmä pobrežie Severného mora.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #Rakúsko #lavínové nebezpečenstvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku