Rusko a Japonsko po druhej svetovej vojne nepodpísali mierovú zmluvu vzhľadom na obojstranné územné nároky týkajúce sa štyroch ostrovov, ktoré bývalý Sovietsky zväz obsadil v posledných dňoch vojny.
Rusko nazýva tieto ostrovy Kurily, zatiaľ čo v Japonsku sú známe ako Severné teritóriá.
Ruský rezort diplomacie si predvolal japonského veľvyslanca v Moskve Tojohisu Kozukiho a povedal mu, že nedávne vyjadrenia Tokia vníma ako „pokus umelo rozvíriť atmosféru“ ohľadom otázky tejto mierovej zmluvy.
Ministerstvo citovalo z vyhlásení o potrebe pripraviť obyvateľov na odovzdanie ostrovov Japonsku a upustení od požiadavky, aby Rusko odškodnilo bývalých japonských obyvateľov týchto ostrovov. Moskva tiež citovala samotného Abeho, ktorý vyhlásil, že rok 2019 prinesie prelom v riešení mierovej zmluvy.
Postoj ku Kurilám Rusko nemení
„Takéto vyjadrenia flagrantne prekrúcajú podstatu dohôd medzi japonskými a ruskými lídrami so zámerom urýchliť postup rokovaní“ a „zdezorientovať“ verejnosť v oboch krajinách, podotklo ruské ministerstvo. Podľa neho sa Japonsko pokúša Rusku „vnútiť svoj vlastný scenár“, ako by mohli avizované rozhovory vyriešiť otázku mierovej zmluvy.
Postoj Ruska ohľadom Kuríl zostáva nezmenený – Japonsko musí akceptovať výsledok druhej svetovej vojny vrátane ruskej suverenity nad týmito spornými ostrovmi, prízvukovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Ruská federácia má na súostroví vojenské základne a umiestnila tam aj raketové systémy.
Abe má navštíviť Rusko približne 21. januára, uvádzajú ruské médiá. Putin sa stretol s Abem vlani v novembri. Lídri sa dohodli na urýchlení rozhovorov o oficiálnom ukončení vojnového stavu medzi oboma krajinami, pričom ako základ tejto iniciatívy považujú spoločnú deklaráciu zo sovietskej éry.