Irán plánuje vyslať do vesmíru pomocou vlastných rakiet dva satelity

10.01.2019 12:43
Iránsky prezident Hasan Rúhaní
Iránsky prezident Hasan Rúhání oznámil, že krajina čoskoro prostredníctvom vlastných nosných rakiet vyšle na obežnú dráhu Zeme dve družice. Autor:

Iránsky prezident Hasan Rúhání vo štvrtok oznámil, že krajina čoskoro prostredníctvom vlastných nosných rakiet vyšle na obežnú dráhu Zeme dve družice, informovala agentúra AP.

Štart rakiet sa podľa prezidenta uskutoční v najbližších týždňoch. Irán už tradične prezentuje výsledky svojho vesmírneho programu vo februári počas výročia víťazstva islamskej revolúcie z roku 1979.

Krajina za posledných desať rokov poslala na obežnú dráhu niekoľko satelitov s krátkou životnosťou a v roku 2003 do kozmu vyslala opicu. USA a ich spojenci sa však obávajú, že by technológiu používanú pri satelitoch mohla využiť na vývoj rakiet dlhého doletu.

Spojené štáty tvrdia, že plány Iránu v oblasti vypúšťania satelitov do vesmíru sú v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov (OSN) 2231, ktorá Irán vyzýva, aby sa vyvaroval akejkoľvek aktivity v spojitosti s balistickými raketami schopnými niesť jadrové zbrane. Teherán trvá na tom, že štartmi rakiet so satelitmi rezolúciu neporušuje.

#vesmír #Irán #družica #Hasan Rúhání
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku