Podľa konžskej polície bolo vo štvrtok pri povolebných protestoch zabitých päť civilistov. „V operácii s cieľom obnoviť verejný poriadok v meste Kikwit (na západe krajiny) bolo zabitých päť ľudí,“ povedal hovorca konžskej polície, ktorý zároveň poprel predchádzajúce správy, že zomreli tiež dvaja policajní príslušníci. „Demonštranti tiež zničili vysielač Štátneho konžského rádia a televízie (RTNC) v Kikwit,“ oznámil hovorca.
Podľa volebnej komisie získal Tshisekedi vyše sedem miliónov hlasov a Fayulu 6,4 milióna. S odstupom porazený skončil so 4,4 milióna hlasov niekdajší minister vnútra Emmanuel Ramazan Shadary pôvodne vybraný ako nástupca Kabilu.
„Budem prezidentom všetkých obyvateľov Konga,“ predniesol podľa Reuters Tshisekedi k tisíckam jasajúcich priaznivcov. Zároveň vzdal hold odchádzajúcej hlave štátu a označil Kabilu za „dôležitého politického partnera“. Kabilov mandát vypršal už v roku 2016, ale bez ohľadu na to odmietal odstúpiť.
Výsledky volieb vyvolali hnev medzi Fayuluovými stúpencami, ktorých kandidát bol ešte v posledných prieskumoch pred Tshisekedim, ktorého časť z nich podozrieva z uzavretia mocenského paktu s odstupujúcim prezidentom. Kabilovi ľudia podľa niektorých Fayulových priaznivcov dopomohli Tshisekedimu k víťazstvu manipuláciou s hlasmi. Protesty Fayuluových podporovateľov sa okrem mesta Kikwit odohrali tiež v Kisagani na severe a niektorých štvrtiach hlavného mesta Kinshasy.
Porazený kandidát Fayulu povedal, že ľudia v krajine si zaslúžia dozvedieť sa pravdu o hlasovaní, ktoré označil za puč. Výsledky volieb preto napadne na ústavnom súde. „Urobím všetko, čoho budem schopný, aby pravda vyšla najavo, pretože Kongo si to zaslúži.“ Súčasne vyjadril obavu, že prepukne násilie, ak volebná komisia nezverejní skutočné čísla úplne zo všetkých volebných miestností.
Regionálna organizácia Juhoafrické rozvojové spoločenstvo, ktorej pozorovateľská misia v Kongu dospela k záveru, že voľby vyhral Fayulu, vyzvala všetky zúčastnené strany na pokoj a nenásilné riešenie sporov.