Do protestov žltých viest sa zapojilo 84-tisíc ľudí

12.01.2019 10:02, aktualizované: 21:33
Francúzsko, žlté vesty, protest, paríž
V Paríži vyšlo do ulíc okolo osemtisíc demonštrantov. Autor: ,

Francúzske ministerstvo vnútra v sobotu večer informovalo, že na protestných zhromaždeniach organizovaných hnutím tzv. žltých viest sa v celej krajine zúčastnilo okolo 84 000 ľudí. Zadržaných bolo 244 osôb.

Prvé odhady hovorili o 32-tisíc demonštrujúcich. Minister vnútra Christophe Castaner v tejto súvislosti ocenil, že „zodpovednosť zvíťazila nad pokušením“ vyvolať konfrontácie s políciou.

Ani v Paríži, kde sa v uplynulé víkendy odohrávali výtržnosti a dochádzalo k ničeniu majetku, nedošlo podľa neho k vážnejšiemu incidentu. Potýčky medzi demonštrantmi a políciou sa však odohrali aj dnes.

Najviac účastníkov mal v sobotu práve pochod ulicami centra Paríža, kde sa zišlo 8 000 ľudí. Stovky ľudí demonštrovali proti vláde aj v mestách Bourges (6 700), Toulouse (5 500), Bordeaux (4 500), Caen (3 000) a v Marseille (2 700).

Oficiálne údaje o počte účastníkov protivládnych protestov, ktoré zverejňuje ministerstvo vnútra, organizátori zhromaždení a pochodov spochybňujú. Vzhľadom na to, že hnutie žltých viest nemá žiadnu organizačnú štruktúru, však nie sú schopní poskytnúť vlastnú bilanciu.

Spravodajská televízia BFM vo svojom vysielaní konštatovala, že vyššia účasť na dnešných zhromaždeniach potvrdila tendenciu smerom k zosilneniu mobilizácie aktivistov a sympatizantov hnutia žltých viest, ktorá pred Vianocami a na prelome rokov ochabla.

Na ďalšie protivládne demonštrácie sa Francúzsko pripravovalo. Úrady povolali na celom území do služby dovedna 80 000 policajtov a príslušníkov žandarmérie, pričom len v uliciach samotného Paríža ich má byť v sobotu a nedeľu okolo 5 000.

Úrady povolali do služby tisícky policajtov....
Úrady povolali do služby tisícky policajtov. Mesto Nantes. Autor: Reuters, STEPHANE MAHE

Protesty vo Francúzsku vyvolal v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára dane z pohonných hmôt. Vláda nakoniec ustúpila a ceny paliva nezvýšila, ale protestujúci vyjadrili ďalšie požiadavky vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach. Francúzske protestné hnutie súčasnosti je pomenované podľa svojho viditeľného a ľahko spoznateľného symbolu – reflexných žltých viest, ktoré si jeho účastníci na demonštrácie obliekajú.

Britské „žlté vesty“ žiadajú vypísať voľby

Stovky ľudí v žltých reflexných vestách vyšli v sobotu do ulíc Londýna, aby protestovali proti úsporným opatreniam vlády a žiadali všeobecné voľby. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že šlo o doteraz najväčší protest ponášajúci sa na protivládne demonštrácie vo Francúzsku. Ako dodala, medzi účastníkmi pochodu v Londýne boli aj aktivisti hnutia žltých viest z Francúzska, ktorých pozvali londýnski organizátori.

Stovky ľudí v žltých reflexných vestách vyšli...
Stovky ľudí v žltých reflexných vestách vyšli aj do ulíc Londýna. Trafalgarské námestie. Autor: Reuters, HENRY NICHOLLS

„Sme tu na znak podpory,“ uviedol 61-ročný Francúz Erick Simon, 61, ktorý pre AFP vyhlásil, že „hnutie žltých viest vo Francúzsku je totožné s tým, ktoré sa rodí v Anglicku… ľudia už majú dosť chudoby.“ Brit Stephen Hamer, 59-ročný učiteľ v dôchodku, v rozhovore pre AFP uviedol, že londýnske protesty by pravdepodobne nastali aj bez vplyvu udalostí vo Francúzsku, ale dodal, že francúzske hnutie žltých viest „veci pomohlo“. Podľa jeho názoru Británia „potrebuje zmenu vlády veľmi naliehavo.“ Tvrdí, že „Spojené kráľovstvo sa rozpadá – nič už nefunguje.“

Na sobotňajšom podujatí v Londýne organizovanom ľavicovou skupinou Ľudové zhromaždenie boli aj viacerí opoziční poslanci, zástupcovia odborov a predstavitelia rozličných organizácií venujúcich sa napríklad problematike utečencov či rasizmu. S príhovorom k ľuďom na Trafalgarskom námestí vystúpil tieňový minister financií labouristov John McDonnell, ktorý vyhlásil, že osem rokov úsporných opatrení vládnucich konzervatívcov „veľmi poškodilo štruktúru spoločnosti“ v Británii. „Teraz potrebujeme všeobecné voľby, aby sme dosiahli spravodlivejšiu spoločnosť, v akej všetci chceme žiť,“ povedal.

#Londýn #Francúzsko #paríž #Žlté vesty
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku