Saudskoarabka Rahaf verí, že svojím útekom inšpiruje aj ďalšie ženy

Mladá žena zo Saudskej Arábie, ktorej Kanada udelila v piatok azyl, očakáva, že svojím príbehom inšpiruje a povzbudí k úteku z domova aj ďalšie ženy. Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnová to podľa agentúry AP uviedla v kanadskom meste Toronto v rozhovore pre austrálsku televíziu, odvysielanom v utorok.

15.01.2019 09:04
Rahaf al-kunúnová, saudská arábia, azyl Foto:
Rahaf sa obávala, že jej rodina by ju mohla zabiť za to, že sa zriekla islamu a utiekla pred núteným sobášom.
debata (5)

Osemnásťročná žena v ňom uviedla, že verí, že jej útek pred útlakom v Saudskej Arábii, ktorý si v uplynulých dňoch získal pozornosť celého sveta, sa stane katalyzátorom zmeny. „Myslím si, že počet žien utekajúcich pred saudskoarabskou administratívou a týraním sa zvýši, najmä preto, že neexistuje systém, ktorý by ich zastavil,“ povedala Al-Kunúnová.

„Som si istá, že utečie viac žien. Dúfam, že môj príbeh povzbudí aj ostatné ženy, aby boli odvážne a slobodné. Verím, že môj príbeh podnieti k zmene zákona, hlavne preto, že bol odhalený svetu. Práve toto môže byť faktorom zmeny,“ dodala.

Al-Kunúnovú zadržali na začiatku januára po úteku z Kuvajtu na medzinárodnom letisku v Suvarnabhumi v Bangkoku. Na let z Bangkoku do Kuvajtu, kde ju čakala jej rodina, odmietla nastúpiť a zabarikádovala sa vo svojej izbe letiskového hotela. Správu o udelení azylu mladej žene oznámil v piatok kanadský premiér Justin Trudeau.

Žena, ktorá pricestovala do Toronta v sobotu, požiadala o azyl aj Austráliu, Spojené štáty a Britániu. Obávala sa, že jej rodina by ju mohla zabiť za to, že sa zriekla islamu a utiekla pred núteným sobášom. Podľa vlastných slov je obeťou fyzického a psychického násilia.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #azyl #Saudská Arábia #porušovanie ľudských práv