'El Chapo' dal exprezidentovi Mexika 100 miliónový úplatok, tvrdí svedok

Bývalý mexický prezident Enrique Peňa Nieto prijal úplatok vo výške 100 miliónov dolárov od šéfa drogového kartelu Joaquína Guzmána, prezývaného El Chapo (Krpec). Na súde v New Yorku, kde v novembri začal proces s Guzmánom, to v utorok uviedol jeden zo svedkov, ktorý sa označuje za niekdajšiu pravú ruku drogového bosa. Jeden z Guzmánových priateľov údajne obrí úplatok doručil v októbri 2012.

16.01.2019 10:29
Guzmán Foto: ,
Narkobarón Joaquín Guzmán zvaný El Chapo (Krpec).
debata

O úplatkoch pre Nieta aj jeho predchodcu hovoril už na úvod procesu Guzmánov advokát Jeffrey Lichtman, ktorý však za strojcu transakcií označil iného šéfa zločineckej organizácie – Izmaela Zambadu – zvaného „El Mayo“. Exprezident Nieto, ktorý viedol Mexiko medzi rokmi 2012 a 2018, aj jeho predchodca Felipe Calderón obvinenia vzápätí odmietli.

„Tvrdenia kolumbijského pašeráka drog v New Yorku sú nepravdivé, ohováračské a absurdné,“ napísal na sociálnu sieť twitter o novom obvinení niekdajší personálny šéf mexickej prezidentskej kancelárie Francisco Guzman. Dodal, že Nietova vláda „lokalizovala, zadržala a vydala“ do Spojených štátov drogového bosa s prezývkou „El Chapo“.

Svedok Alex Cifuentes na federálnom súde v Brooklyne povedal, že exprezident Nieto si v prvej fáze povedal o úplatok 250 miliónov dolárov, nakoniec ale súhlasil so 100 miliónmi. Suma bola podľa neho odovzdaná v októbri 2012 v hlavnom meste Mexika.

Podľa spravodajskej spoločnosti BBC je Cifuentes kolumbijským obchodníkom s drogami a americkí prokurátori uvádzajú, že pôsobil ako Guzmánov „tajomník“ a dva roky sa s ním ukrýval v mexických horách. O úplatku pre bývalého prezidenta Mexika vraj v roku 2016 informoval americké úrady, pričom im tiež oznámil, že za platbou stál práve „El Chapo“.

Joaquín „El Chapo“ Guzmán

El Chapo (krpec), bývalý šéf drogového kartelu Sinaloa, je považovaný za jednu z najvýznamnejších postáv zločineckého prostredia v Mexiku. Začiatkom januára 2016 sa tretíkrát dostal do rúk polície. Prvýkrát ho zadržali v roku 1993 v Guatemale, odkiaľ bol vydaný do Mexika. V roku 2001, keď sa objavila informácia o jeho hroziacom vydaní do USA, sa mu však z väzenia podarilo ujsť. Po 13 rokoch na úteku ho polícia znova chytila vo februári 2014. V júli 2015 sa mu však opäť podarilo ujsť, a to tunelom vykopaným z cely väzenia do najbližšieho domu. Na úteku vtedy strávil pol roka. V mexickom väzení Ciudad Juárez pri hraniciach s USA, kde sa nachádzal až do vydania do Spojených štátov v januári 2017, ho strážilo okolo 700 príslušníkov ochranky, a to vnútri objektu i v jeho okolí. Hrozí mu doživotný trest.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #drogový kartel #Sinaloa #Joaquín Guzmán #El Chapo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy