Čínsky umelec a homosexuálny policajt robia odvážnu kampaň proti liečbe homosexuality

Čínsky umelec a homosexuálny policajt spoločne spustili nezvyčajne odvážnu verejnú protestnú kampaň, v rámci ktorej ulicami niekoľkých významných veľkomiest prechádzajú jasnočervené nákladné vozidlá s heslami odsudzujúcimi "liečbu zameranú na premenu" homosexuálov.

16.01.2019 11:00
debata

Umelec Wu Čchiung podľa agentúry AFP uviedol, že prebiehajúci protest sa inšpiroval filmom „Tri billboardy kúsok za Ebbingom“ z roku 2017, v ktorej Frances McDormandová podala oscarový herecký výkon. Stvárnila ženu, ktorá využíva billboardy na pritiahnutie pozornosti na nevyriešené znásilnenie a vraždu svojej dcéry.

„Tri billboardy bola filmová dráma o tom, ako vyvolať pozornosť a pochybnosti o nevyriešených záležitostiach. Tiež chceme tento spôsob využiť na spochybnenie liečby homosexuality,“ povedal 28-ročný Wu.

Umelec, ktorý žije v juhočínskom meste Šen-čen, vraví, že nie je gej. Spolu s policajtom – identifikovaným iba priezviskom Lin – plánujú robiť kampaň v ôsmich mestách.

Kampaň začali minulý víkend v Šanghaji.

Rodičia tlačia na deti

Čína odstránila homosexualitu a bisexualitu z oficiálneho zoznamu „duševných chorôb“ v roku 2001, ale oficiálna čínska terminológia stále obsahuje aj nekonkrétne zmienky o „poruchách pohlavnej orientácie“.

Je známe, že niektorí rodičia vyvíjajú nátlak na homosexuálne deti, aby svoju orientáciu „napravili“ – a to aj prostredníctvom liečby.

Na nákladných autách sú napríklad i heslá, že liečba sa zneužíva na „neexistujúci chorobu“.

Metóda liečby homosexuality sa vo všeobecnosti pokladá za podvod a v roku 2017 jeden súd v strednej Číne nariadil psychiatrickej nemocnici, aby odškodnila homosexuála, ktorého donútili podstúpiť túto terapiu. Mnoho čínskych kliník má však liečbu stále v ponuke.

Súčasťou „liečby“ sú údajne elektrošoky, obmedzovanie slobodného pohybu, vyhrážky násilím a nátlak na pacientov, aby užívali neznáme a neidentifikova­né lieky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #homosexualita #LGBTI+
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy