Karavána migrantov z Hondurasu vstúpila na mexické územie

Približne 2000 stredoamerických migrantov smerujúcich do USA prekročilo v piatok hranicu medzi Guatemalou a Mexikom. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na informácie mexických médií.

18.01.2019 21:42
Tijuana, Mexiko, hranice, migranti, karavána Foto: ,
Ilustračné foto
debata (3)

Mexická vláda ponúkla migrantom z „karavány“ humanitárne víza umožňujúce až ročný legálny pobyt v krajine. Približne polovica z nich ponuku prijala a požiadala o víza v meste Ciudad Hidalgo neďaleko hraníc s Guatemalou.

Ostatní vízovú registráciu odmietli a pokračovali v ceste na sever k približne 40 kilometrov vzdialenému mexickému mestu Tapachula.

Takzvaná Karavána migrantov opustila Honduras v pondelok s cieľom dostať sa do tisíce kilometrov vzdialených Spojených štátov. Spočiatku bolo migrantov len približne 600, ale po ceste sa k nim pridali ďalší.

Americký prezident Donald Trump využil postup tejto ďalšej veľkej skupiny migrantov k hraniciam USA ako argument v aktuálnom spore s demokratmi o výstavbu múru na hraniciach s Mexikom. Podľa Trumpa môže vstupu takýchto karaván do USA zabrániť len pohraničný múr.

Smerom k hraniciam Spojených štátov sa v októbri zo stredoamerických krajín vydalo v rôznych skupinách okolo 9000 ľudí. Veľká časť z nich ostala v mexickom meste Tijuana ležiacom blízko hraníc s USA. Starosta Tijuany v novembri v tejto súvislosti vyhlásil stav humanitárnej krízy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #karavaná #múr na hranici USA-Mexiko