Turecko pripravuje medzinárodné vyšetrovanie vraždy Chášakdžího

Turecko pripravuje medzinárodné vyšetrovanie vlaňajšej násilnej smrti saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie šéfa tureckej diplomacie Mevlüta Čavušogla.

22.01.2019 10:04
Džamál Chášakdží Foto: ,
Saudskoarabský novinár Džamál Chášakdží na zábere z roku 2011.
debata (4)

Turecký minister vyhlásil, že niektoré západné krajiny sa snažia Chášakdžího vraždu „ututlať“ v snahe neprísť o finančné zisky, ktoré im plynú zo spolupráce so Saudskou Arábiou.

„My to však dotiahneme až do konca. Podnikli sme prípravy na medzinárodné vyšetrovanie,“ citovali Čavušoglove slová turecké médiá. Ďalšie kroky v tomto smere plánuje Ankara urobiť v najbližších dňoch.

Novinára Džamála Chášakdžího, ktorý patril k popredným kritikom vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, zavraždili začiatkom októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Zodpovednosť za vraždu sa neoficiálne pripisuje princovi Salmánovi. Saudskoarabskí činitelia však označujú tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci.

Na ropu bohatá Saudská Arábia je kľúčovým americkým spojencom v oblasti Blízkeho východu. Turecká vláda obviňuje Rijád, že pri vyšetrovaní Chášakdžího vraždy plne nespolupracuje. Telesné pozostatky 59-ročného novinára sa doposiaľ nenašli.

Nezávislé medzinárodné vyšetrovanie zločinu by mohlo eventuálne prebehnúť aj v rámci OSN. Takýto krok by však musela iniciovať niektorá z členských krajín, čo sa však podľa dostupných informácií zatiaľ nestalo.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Džamál Chášakdží #vyšetrovanie vraždy