Vo vojne slov páli Rím na Paríž ostrými

Čím viac sa Francúzsko zbližuje s Nemeckom, tým dramatickejšie sa prehlbuje rozkol medzi Rímom a Parížom. Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini včera prilial olej do diplomatickej roztržky s Francúzskom, keď ostro kritizoval šéfa Elyzejského paláca Emmanuela Macrona. "Vo Francúzsku majú mizernú vládu a mizerného prezidenta republiky. Francúzsky ľud si zaslúži lepšie a v európskych voľbách 26. mája môže vyslať poriadny odkaz," napísal na sociálnej sieti líder krajne pravicovej Ligy, ktorý chce zjednotiť populistické protiimigrantské strany v budúcom Európskom parlamente a netají sa ambíciou uchádzať sa o post šéfa Európskej komisie.

23.01.2019 11:30
debata (13)

Salvini iba nedávno hľadal spojencov vo Varšave, kde miestnej národne konzervatívnej vládnej strane navrhol vytvoriť novú os Taliansko – Poľsko. „Pre Európu máme nový plán s cieľom nahradiť dominantnú os Francúzsko – Nemecko,“ vyhlásil predminulý týždeň.

Vodca Ligy tentoraz ostro kritizoval Paríž za jeho prístup k situácii v Líbyi, kde si podľa neho Francúzi neželajú upokojenie, pretože ich energetické záujmy sú v rozpore s talianskymi. Salvini zaútočil len pár hodín po tom, čo si v Paríži predvolali taliansku veľvyslankyňu na protest proti „neprípustným a neopodstatneným“ výrokom ďalšieho talianskeho vicepremiéra a lídra populistického Päťhviezdičkového hnutia Luigiho Di Maia. Salviniho koaličný partner v nedeľu označil Francúzsko za príčinu migrácie z Afriky do Európy. Salvini síce včera v televízii Canale 5 konštatoval, že s Di Maiom nesúhlasí, ale dodal, že Francúzsko sa evidentne zaraďuje medzi krajiny, ktoré „nie sú v Afrike, aby napomáhali rozvoju, ale aby brali bohatstvo národom tohto kontinentu“. „V Líbyi nemá Francúzsko žiadny záujem situáciu stabilizovať, pravdepodobne preto, že jeho ropné záujmy sú protichodné s tými talianskymi,“ do­dal.

Di Maia diplomatický protest Francúzska tiež nepriviedol k väčšej zdržanlivosti. Včera zopakoval svoj názor, že francúzska politika v Afrike bola príčinou chudoby a migrácie. „Francúzsko je jednou z tých krajín, ktoré tlačia peniaze pre 14 afrických štátov, bránia ich hospodárskemu rozvoju a prispievajú k tomu, že utečenci sa vydávajú na cestu a potom buď zomrú na mori, alebo dorazia k našim brehom,“ povedal líder Päťhviezdičkového hnutia s poukázaním na spoločnú menu západoafrických a stredoafrických krajín, ktorej kurz je pevne naviazaný na euro. Di Maio navrhol, že by sa EÚ mala „zaoberať otázkou dekolonizácie Afriky“, pričom Francúzsko obvinil, že stále zaobchádza s desiatkami afrických krajín ako so svojimi kolóniami.

Najnovšia séria vášnivých výpadov Ríma proti Parížu je príznakom rastúceho napätia medzi populistickou vládou v Ríme a francúzskym centristickým prezidentom. Taliansko-francúzsky konflikt niekdajších blízkych spojencov graduje od minulého roku, keď v Taliansku vznikla koaličná vláda Ligy a Päťhviezdičkového hnutia.

Salvini a Di Maio sa už pred dvoma týždňami nevyberane pustili do Macrona, keď otvorene podporili protestné hnutie tzv. žltých viest. „Žlté vesty, nepoľavujte!" napísal Di Maio na blogu svojho hnutia a francúzsku vládu obvinil, že zastupuje záujmy elít na úkor ľudu. Vzápätí sa k nemu pridal aj Salvini vyhlásením, v ktorom Macrona označil za protiľudovú hlavu štátu: „Podporujem čestných občanov protestujúcich proti prezidentovi, ktorý vládne proti svojmu ľudu.“

Zdroj z Elyzejského paláca obvinil „populistické sily v Taliansku“ zo snahy podkopať úsilie Francúzska a Nemecka o posilnenie Európskej únie. „Európske voľby budú tým miestom, kde ich budeme konfrontovať. Aj dnes môžete vidieť z príšerných pripomienok talianskej vlády, kto sa snaží zničiť európsky projekt a francúzsko-nemecké partnerstvo,“ dodal zdroj.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Francúzsko #vzťahy