Janukovyča uznali za vinného z vlastizrady, dostal 13 rokov

Advokáti ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyča vo štvrtok oznámili, že podajú odvolanie proti rozsudku okresného súdu v Kyjeve, ktorý ich mandanta odsúdil na úhrnný trest 13 rokov väzenia za vlastizradu a spoluúčasť pri príprave a vedení "agresívnej vojny proti Ukrajine zo strany Ruska. Informovala o tom agentúra UNIAN.

24.01.2019 11:26, aktualizované: 19:00
Ukrajina, Janukovyč, Foto:
Obvodný súd v kyjevskej mestskej časti Oboloň uznal bývalého prezidenta Ukrajiny Janukovyča vinným.
debata (68)

Janukovyčov advokát Alexandr Gorošinskij po vynesení rozsudku pred novinármi uviedol, že obhajoba podá odvolanie. Súčasne vyjadril nádej, že „sa domôžeme spravodlivosti“.

Obolonský okresný súd v Kyjeve uznal vo štvrtok Janukovyča za vinného z vlastizrady i zo spolupáchateľstva pri príprave a vedení agresívnej vojny. Pre nedostatok dôkazov o vine však súd Janukovyča zbavil obvinenia zo snahy o zmenu hraníc štátu.

Ako spresnila agentúra Interfax, za vlastizradu bol Janukovyč odsúdený na 13 rokov väzenia, za spolupáchateľstvo pri vedení vojny na 12 rokov odňatia slobody, pričom na základe článku 70 trestného zákonníka mu bol vynesený úhrnný trest 13 rokov väzenia.

Súd sa tiež rozhodol ponechať v platnosti rozhodnutie o zhabaní majetku bývalého prezidenta. Súd tiež nariadil, aby Janukovyč zaplatil trovy vo výške 98 561 hrivien (3 100 eur). Verdikt nadobudne platnosť po uplynutí 30-dňovej odvolacej lehoty. Výkon trestu sa začne odpočítavať od dňa Janukovyčovho zadržania, informoval UNIAN.

Ešte pred vynesením rozsudku sa Janukovyčovi advokáti sťažovali na sústavné a vedomé poškodzovanie práv svojho mandanta daným okresným súdom. Gorošinskij v stredu upozornil, že tento súd „vedome zabúda“ na ustanovenie trestného poriadku, z ktorého vyplýva povinnosť dostatočne vopred upovedomiť klienta o dátume súdneho pojednávania.

V príspevku na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook advokát napísal, že „politická účelovosť“ v Obolonskom súde vyhráva nad princípmi zákonnosti a právneho štátu a spochybňuje legitimitu rozsudku nad Janukovyčom.

Súdny proces s ukrajinským exprezidentom sa začal v máji 2017. Janukovyč, ktorý po svojom zosadení utiekol do Ruska, odkázal, že sa nebude zúčastňovať na procese s „vopred daným verdiktom“, a obvinil tribunál zo zaujatosti. Tieto argumenty vo štvrtok v reakcii na verdikt súdu v Kyjeve zopakoval aj Janukovyčov právnik.

Janukovyč bol zosadený vo februári 2014 počas masových protestov, ktoré sa konali na protest proti rozhodnutiu jeho vlády odmietnuť uzavrieť asociačnú dohodu s EÚ a orientovať sa viac na Rusko. Demonštrácie prerástli do násilností, pri ktorých boli použité strelné zbrane a vyžiadali si viac ako 100 obetí z radov demonštrantov.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Janukovyč vlastizrada
Flowers