Grécky parlament bude o dohode s Macedónskom hlasovať až v piatok

O dohode, ktorá by ukončila grécko-macedónsky spor týkajúci sa oficiálneho názvu bývalej juhoslovanskej republiky, bude grécky parlament hlasovať až v piatok. Vo štvrtok to oznámila kancelária predsedu gréckeho parlamentu. Informovala o tom agentúra AP.

24.01.2019 15:57 , aktualizované: 18:28
Alexis Tsipras Foto:
Grécky premiér Alexis Tsipras.
debata

Dôvodom odloženia hlasovania, ktoré sa malo pôvodne konať už vo štvrtok večer, je podľa kancelárie enormný záujem gréckych poslancov vystúpiť s príhovorom na danú tému. Ak by sa totiž hlasovanie konalo podľa plánu, mnohí riadne zaregistrovaní poslanci by sa z časových dôvodov nemuseli dostať za rečnícky pult.

Približne 1 500 policajtov zaujalo vo štvrtok podvečer pozície v gréckej metropole Atény, kde sa očakávali protesty proti ratifikácii kľúčovej dohody s Macedónskom v gréckom parlamente. Na protest proti dohode vyvesili grécki komunisti na múry starobylej Akropoly dva obrovské transparenty v gréčtine a angličtine. „Nie dohode Tsipras-Zaev,“ stálo na jednom, ktorý narážal na gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa a jeho macedónskeho partnera Zorana Zaeva.

Pre dohodu o normalizácii vzťahov so susedným Macedónskom čelil grécky premiér Alexis Tsipras minulý týždeň v parlamente hlasovaniu o dôvere. Tsipras hlasovanie inicioval po tom, ako na protest proti dohode vládu opustil minister obrany Panos Kammenos a jeho strana Nezávislí Gréci (ANEL). Premiér nakoniec dôveru parlamentu v hlasovaní obhájil.

Na základe predmetnej dohody by sa Macedónsko malo premenovať na Republiku Severné Macedónsko a výmenou za to by Grécko stiahlo svoje námietky proti tomu, aby sa táto krajina stala členom NATO a prípadne aj Európskej únie. Macedónsko už splnilo svoju časť vzájomnej dohody, keď ju oficiálne ratifikovalo a zmenilo svoju ústavu tak, že do nej začlenilo ustanovenie o premenovaní krajiny.

Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrvával od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhodoval s názvom jeho regiónu Makedoniá. Atény sa obávali možných územných nárokov zo strany Skopje.

debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #policajti #Atény #Macedónsko