Žlté vesty opäť vyrazia do ulíc, Francúzsko sa chystá na víkend protestov

Popularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa tento mesiac stabilizovala na 30 percentách. Analytici tento trend spájajú s celoštátnou diskusiou, ktorou Macronova vláda reagovala na protestné hnutie tzv. žltých viest.

25.01.2019 13:24
Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé... Foto: ,
Stovky ľudí v žltých vestách už mesiace protestujú proti Macronovej vláde.
debata (12)

Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil 23.-24. januára, má pozitívny názor na Macrona 31 percent opýtaných, zatiaľ čo 69 percent respondentov vyjadrilo negatívne stanovisko.

Prieskum spoločnosti Odoxa, ktorý sa uskutočnil 22. januára a 23. januára, priniesol podobné výsledky: 30 percent ľudí sa domnieva, že Macron je „dobrým prezidentom“, zatiaľ čo 69 percent si myslí opak.

Podľa analytikov súvisia tieto výsledky s Macronovými vystúpeniami v rámci spomínanej celoštátnej debaty, keď za posledných desať dní absolvoval niekoľko diskusií v radniciach rôznych francúzskych miest.

Verejná mienka vo Francúzsku je v otázke užitočnosti týchto debát rozdelená: 27 percent z nich sa podľa prieskumu BVA domnieva, že je to dobrý nápad, kým 27 percent s týmto projektom nesúhlasí a 51 percent vyčkáva, ako to dopadne.

Prieskum BVA sa tiež zistilo, že 53 percent z 1023 opýtaných si myslí, že protesty žltých viest by mali pokračovať, zatiaľ čo 47 percent chce, aby sa skončili.

VIDEO: Slovenský expert sa stretol so žltými vestami. Macron ich nezastaví, tvrdí

Video

Protesty vo Francúzsku vyvolal v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára dane z pohonných hmôt.

Vláda nakoniec ustúpila a ceny paliva nezvýšila, ale protestujúci vyslovili ďalšie požiadavky vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach.

Ich pochody a zhromaždenia sprevádzajú často násilnosti a ničenie majetku. Na protest proti takémuto násiliu i na podporu hodnôt, ku ktorým sa hlási Francúzska republika, sa v nedeľu na parížskom Námestí republiky uskutoční prvé zhromaždenie hnutie „červených šatiek“.

Svoje protesty však na túto sobotu zvolávajú aj „žlté vesty“, pričom v Paríži a v Bordeaux by protestné akcia mala trvať aj počas noci na nedeľu.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #protesty #Žlté vesty