Slovák obvinený z prípravy teroristického útoku v Česku, plánoval útok v Prešove

Slovák Dominik K., obvinený z prípravy teroristického útoku v Česku plánoval pred tromi rokmi teroristický čin v Prešove. Chcel na autobusovej stanici nechať vybuchnúť tlakový hrniec naplnený kovovými časticami, povedal dnes na pražskom mestskom súde. Neskôr ale svoje radikálne názory, získané z videí takzvaného Islamského štátu prehodnotil, zoznámil sa bližšie s islamskou vierou. Obžalobu z prípravy útoku v Prahe, za ktorú mu hrozí až pätnásťročný trest väzenia, odmieta.

28.01.2019 12:34
debata (7)

Kriminalisti na konci roku 2017 našli v pražskom byte 25-ročného muža videonávody a chemikálie na výrobu výbušnín. Doma mal chemické látky aj časovače. Vysoko horľavé a výbušné látky skladoval v panelovom dome. Podľa štátneho zástupcu Martina Bílého tým ohrozoval zdravie a život ostatných obyvateľov.

„Nie som vrah ani samovrah, a to obvinenie ma hlboko uráža,“ uviedol Dominik K. Výbušniny chcel odpáliť na Silvestra, časovače mal doma z roku 2015, keď plánoval výbuch v Prešove, vypovedal. Mladík povedal, že mal postup ako vytvoriť bombu naštudovaný z internetu. „Tlakové hrnce používajú povstalci, je to bežné,“ vyhlásil. Pomocou kovových častí potom chcel zabezpečiť vyššie straty na životoch. „Chcel som urobiť niečo veľké,“ povedal súdu.

Neskôr ale spoznal v Hradci Královom moslimov, ktorí boli umiernení a s extrémizmom nesúhlasili. Zistil, že islam nie je násilné učenie, povedal pred súdom. Predtým poznal islam len z videí na internete, ku ktorým sa dostal už na základnej škole. Oslovili ho hlavne bojové scény. Bol introvertný, mal problémy v škole. V súčasnosti svoje vtedajšie správanie odsudzuje, dodal.

Mladík je popri príprave teroristického útoku obžalovaný aj z propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu práv a slobôd človeka, konkrétne takzvaného Islamského štátu a Kaukazského emirátu. Na facebookovom profile umiestnil symboly oboch organizácií, nosil tiež oblečenie džihádistov. „Mrzí ma, ako som sa prezentoval,“ uviedol k tomu Dominik. Nemal vraj v úmysle šíriť násilie ani porušovať zákon. „Chcem žiť v pokoji v ČR,“ vyhlásil.

Muž zatiaľ vypovedal dve hodiny, odpovedal najmä na otázky sudkyne Silvie Slepičkovej. Nasledovať budú otázky štátneho zástupcu a advokátky obžalovaného.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Praha #Slovensko #Prešov #hrozba teroristických útokov #Slovák