Trump sa dohodol s Pelosiovou, prejav o stave únie prednesie 5. februára

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v pondelok oznámila, že po skončení tzv. shutdownu v USA sa s prezidentom Donaldom Trumpom dohodla na tom, že 5. februára prednesie v Kongrese svoj prejav o stave únie.

29.01.2019 06:28
Donald Trump, USA, prezident Foto:
Prezident USA Donald Trump.
debata

„Pozývam Vás, aby ste svoj prejav o stave únie predniesli 5. februára v sále Snemovne reprezentantov – pred spoločným zasadnutím (oboch komôr) Kongresu,“ napísala v pondelok Trumpovi v liste, z ktorého citovala agentúra AFP. Demokratická šéfka dolnej komory Kongresu tiež informovala, že prezident s navrhnutým dátumom súhlasil.

Trump mal pôvodne svoj výročný prejav o stave únie predniesť už 29. januára. Pelosiová však jeho prejav oficiálne odložila do skončenia tzv. čiastočného shutdownu, respektíve dovtedy, kým americká vláda začne plne fungovať.

Tzv. čiastočný shutdown, teda pozastavenie financovania federálnych inštitúcií, nastal v USA v sobotu 22. decembra 2018 po tom, ako stroskotali rokovania straníckych lídrov v Kongrese a zástupcov Bieleho domu ohľadne požiadavky prezidenta Trumpa na financovanie výstavby múru na hraniciach USA s Mexikom.

Rekordne dlhý shutdown následne trval 35 dní a skončil sa uplynulý piatok 25. januára – dosiahnutím dohody o dočasnom obnovení financovania federálnych inštitúcií, ktorú oznámil samotný Trump. Zákon, ktorým sa do 15. februára zabezpečilo financovanie federálnych inštitúcií, následne odhlasovali členovia Senátu i Snemovne reprezentantov amerického Kongresu a podpísal prezident.

Trump však v spore s demokratmi nedosiahol žiadne úspechy a neskôr naznačil, že výstavbu plota na hranici s Mexikom a peniaze naň môže dosiahnuť aj inak.

debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #shutdown #Nancy Pelosiová
Flowers