Askéta alebo developer? Najmocnejší muž Poľska si pošramotil povesť

Nosí lacné obleky, býva osamelo v skromnom domčeku iba so svojou mačkou, nemá auto ani platobnú kartu a v majetkovom priznaní uvádza úspory len vo výške 19-tisíc zlotých, čo je necelých 4,5 tisíca eur.

, 31.01.2019 11:00
POLAND-KACZYNSKI/ Foto: ,
Najmocnejší muž Poľska, predseda vládnej strany PiS Jarosław Kaczyński.
3

Najmocnejší muž Poľska, predseda vládnej strany PiS Jarosław Kaczyński, ktorého obľúbeným heslom je, že „do politiky sa nechodí po peniaze“, si pokusom postaviť v centre Varšavy dvojicu mrakodrapov naštrbil dlho budovanú povesť asketického bojovníka proti korupcii. Opoziční poslanci ho v stredu v parlamente vítali posmešným skandovaním „developer, developer“.

Sen o tom, že pamiatku bratov Kaczyńských, Jarosława a jeho dvojčaťa Lecha, bývalého prezidenta, ktorý zahynul pri leteckej katastrofe, zveční 190 metrov vysoká dvojica vežiakov, sa rozplynul už vlani, keď sa strane PiS nepodarilo dobyť varšavskú radnicu. V komplexe K-Tower so 49 poschodiami a tromi podzemnými podlažiami mala sídliť nadácia Lecha Kaczyńského spolu s hotelom, reštauráciami, bytmi a kanceláriami pre vyše sedemtisíc ľudí.

Za projektom stála spoločnosť Srebrna, ktorá je majetkom nadácie Lecha Kaczyńského a s ňou i s poľskou vládnou stranou je personálne prepojená. Vo všetkých troch subjektoch na rozhodujúcich postoch sedí šéf PiS a jeho ľudia.

Detaily sa poľská verejnosť dozvedela v utorok, keď opozičný denník Gazeta Wyborcza (GW) na šiestich novinových stranách priniesol prepis zvukového záznamu vyjednávania Jarosława Kaczyńského s rakúskym podnikateľom Geraldom Birgfellnerom. Išlo už o šestnástu schôdzku tejto dvojice za rok a štvrť, odkedy spolu rozbehli projekt. Birgfellner, ktorý podľa GW do prípravných prác za 14 mesiacov vložil 9 miliónov eur, musel mať zlé tušenie, keď si vlani v lete do Kaczyńského kancelárie priniesol nahrávacie zariadenie. Nemýlil sa. Kaczyński mu na nahrávke vysvetľuje, že projekt bude musieť byť zastavený pre možnú kritiku zo strany médií a opozície. Ak sa vraj prevalí, že „strana buduje mrakodrap, bude to neobhájiteľné, to je politika“. Úplne jasne tiež dodal: „Keď nevyhráme voľby, mrakodrap vo Varšave nepostavíme.“ PiS komunálne voľby v metropole v októbri skutočne prehrala, a radnica, ktorú má naďalej pod kontrolou bývalá vládna strana Občianska platforma, o vydaní stavebného povolenia pre K-Tower ani len neuvažuje.

Kaczyński Birgfellnerovi, s ktorým je, mimochodom, rodinne spriaznený (je to manžel dcéry jeho bratranca), na rovinu povedal, že peniaze, ktoré do projektu vložil, späť nedostane, a ak sa mu to nepáči, môže ísť pokojne na súd. Birgfellnerovi právnici sa minulý týždeň obrátili na prokuratúru. „Nášho klienta podviedli,“ citoval advokáta Jacka Duboisa denník Independent. „Kaczyński nášho zákazníka zavádzal. Rodinné vzťahy viedli k postupu založenom na dôvere a keď malo prísť k vyrovnaniu, táto dôvera bola zradená,“ dodal Dubois.

Trištvrte roka pred parlamentnými voľbami je škandál pre PiS nepríjemný z viacerých dôvodov. V prvom rade poľská ústava zakazuje politickým stranám vykonávať hospodársku činnosť. Prípad poodhaľuje aj snahy Kaczyńského o využitie svojho vplyvu a kontaktov v prospech obohatenia vlastnej strany. Štátna banka Pekao, ktorej vedenie je bezprostredne závislé od vlády, podľa GW na stavbu K-Tower mala prispieť sumou 15,5 miliónu eur a úverom 300 miliónov eur.

„V praxi funguje personálna únia medzi PiS a Srebrnou – žiadna iná strana nemá takú svoju firmu,“ konštatoval vo svojej analýze internetový portál Onet.pl. „Spoločnosť Srebrna – čiže PiS – mohla zarobiť na mrakodrape stovky miliónov zlotých, kým teraz má PiS ako najväčšie politické zoskupenie zaistené financovanie od štátu necelých 20 miliónov ročne,“ dodal Onet.pl.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #PiS #Jaroslaw Kaczynski