Nemeckí politici chcú zabrániť 'jadrovým' pretekom Ruska a USA

Predstavitelia nemeckých vládnych strán pre oblasť zahraničnej politiky chcú predložiť Rusku a Spojeným štátom návrh, ktorý by v Európe odvrátil nebezpečenstvo pretekov v jadrovom zbrojení po tom, ako obe veľmoci tento týždeň oznámili, že prestanú plniť vzájomnú Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).

03.02.2019 21:11
debata (73)

Podľa Rodericha Kiesewettera, zástupcu konzervatívneho bloku Kresťanskodemo­kratická únia Nemecka (CDU)/Kresťan­skosociálna únia Bavroska (CSU) v zahraničnom výbore Spolkového snemu, a podpredsedu parlamentnej frakcie Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka (SPD) Rolfa Mützenicha by mala Moskva svoje nové rakety Novator 9M729 presunúť smerom na východ, a to na miesta, odkiaľ nebudú schopné zasiahnuť „Európu“, uviedol nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, ktorého informácie prevzala tlačová agentúra DPA.

Výmenou za tento krok má byť sprístupnenie amerických zariadení na odpaľovanie rakiet v Európe – v Rumunsku a neskôr aj v Poľsku – ruským kontrolórom. Odsun uvedených ruských rakiet však musí podľa Kiesewettera podliehať „prísnemu a trvalému overovaciemu režimu“, keďže ich návrat po železnici alebo po ceste je možný „prakticky za noc“.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že jeho krajina pozastaví plnenie INF po tom, ako Spojené štáty v piatok ohlásili odstúpenie od tejto bilaterálnej dohody. Rusko tiež podľa Putina začne výskum a vývoj nových typov rakiet.

Zmluvu INF podpísali 8. decembra 1987 vtedajší lídri Sovietskeho zväzu a USA Michail Gorbač ov a Ronald Reagan. Zmluva, ktorá vstúpila do platnosti 1. júna 1988, vyriešila krízu okolo sovietskych rakiet s jadrovými hlavicami, namierených na západné metropoly. Obom stranám zakázala okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.

Washington v uplynulých rokoch viackrát obvinil Moskvu z porušovania tohto dokumentu. Kremeľ však tieto tvrdenia odmieta a vyhlasuje, že zmluvy INF sa nepridržiavajú Spojené štáty.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #USA #jadrové zbrane #Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy