Maďarská opozícia tvrdí, že vláda siaha na nezávislosť Maďarskej akadémie vied

Vláda premiéra Viktora Orbána siaha na nezávislosť a na financovanie Maďarskej akadémie vied (MTA), tvrdili v pondelok v Budapešti maďarské opozičné strany, ktoré zvolali parlamentný výbor pre kultúru, aby prerokoval situáciu v MTA. Informovala o tom agentúra MTI, podľa ktorej vládna strana Fidesz nepodporila návrh zvolania výboru a vyhlásila, že opozícii ide iba o politické divadlo.

04.02.2019 17:59
viktor orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán.
debata

Skupina opozičných poslancov strán Jobbik, Maďarská socialistická strana (MSZP), Demokratická koalícia (DK) a jeden nezávislý poslanec na spoločnej tlačovej konferencii hovorili o tom, že Orbán chce pripraviť MTA o nezávislosť, o medzinárodné vzťahy a zničiť jej vedecké dielne. Premiér tým podľa nich poveril ministra pre inovácie a technológie Lászlóa Palkovicsa.

Podľa poslanca za Jobbik Andera Balázsa Fidesz touto politikou potvrdzuje, že je proti inteligencii a proti vede. „Od roku 2010 v štátnej sfére klesli finančné prostriedky určené na vedu a výskum na menej než polovicu,“ zdôraznil.

Poslankyňa MSZP Ágnes Kunhalmiová vytýkala, že polovicu finančných zdrojov určených na vedu podriadili rezortu riadeného Palkovicsom, čo ohrozuje nezávislosť MTA. „Fidesz vo všetkých oblastiach, v ktorých chce získať kontrolu, prípadne chce znemožniť svojich protivníkov, siaha na finančné zdroje. Deje sa to aj v prípade MTA,“ dodala.

Predseda parlamentného výboru pre kultúru za Fidesz László Pósán označil snahy opozície za „politické divadlo“ a schôdzu výboru odmietol zvolať.

Fidesz vydal vyhlásenie, v ktorom okrem iného uviedol, že cieľom vlády je podpora maďarského výskumu, rast jeho efektivity, pričom tomuto cieľu poslúži adresnejšie využitie finančných zdrojov, ako aj už zrealizované zvýšenie miezd výskumných pracovníkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #školstvo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy