Vo Francúzsku si budú arménsku genocídu pripomínať štátnym sviatkom

06.02.2019 07:47
Arménsko, genocída
Arménsko si pripomína výročie masakry, keď Turci podľa historikov systematicky vyvraždili 1,5 milióna Arménov. Archívna snímka. Autor: ,

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok oznámil, že vo Francúzsku bude 24. apríl štátnym sviatkom, "dňom pripomínania si arménskej genocídy". Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Na večeri s arménskou komunitou v Paríži Macron povedal: „Francúzsko je v prvom rade krajinou, ktorá sa vie pozerať na históriu priamo; ktorá bola medzi prvými, čo odsúdili vyvražďovanie arménskeho ľudu; ktorá v roku 1915 nazvala genocídu pravým menom; ktorá to v roku 2001 po dlhom zápase uznala aj v zákone.“

Francúzsko „v nasledujúcich týždňoch vyhlási 24. apríl za štátny sviatok, deň, keď si bude pripomínať arménsku genocídu“, dodal Macron.

Arménsko a Turecko vedú už desaťročia ostrý spor o to, či by mali byť deportácie a masakre Arménov, páchané vládcami Osmanskej ríše počas prvej svetovej vojny, označené za genocídu.

Turecko rázne odmieta názor, že masakre, väznenie a nútené deportácie Arménov z roku 1915, ktoré si podľa Arménska vyžiadali 1,5 milióna mŕtvych, predstavujú genocídu.

Macronove vyjadrenia na večeri, zorganizovanej Koordinačnou radou arménskych organizácií vo Francúzsku, boli v súlade s jeho sľubom z predvolebnej kampane v roku 2017.

Na podujatí vzdal Macron hold aj Charlesovi Aznavourovi, svetoznámemu francúzskemu spevákovi, textárovi, hercovi a diplomatovi arménskeho pôvodu, ktorý zomrel vlani v októbri.

#genocída Arménov #Emmanuel Macron #Arménsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červený ovál červené ruže

Flower box červený ovál červené ruže

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk