V Janove sa začalo búranie zvyškov Morandiho mosta

V talianskom meste Janov sa v piatok začala demolácia zvyškov Morandiho mosta, ktorého časť sa zrútila 14. augusta 2018. Katastrofa si vyžiadala životy 43 ľudí a evakuáciu vyše 500 obyvateľov neďalekých obytných budov, keďže hrozil pád ďalších častí mosta.

08.02.2019 15:25
Taliansko Janov most búranie Foto: ,
Časť mosta sa zrútila 14. augusta 2018. Katastrofa si vyžiadala životy 43 ľudí a evakuáciu vyše 500 obyvateľov.
debata (2)

Na začiatok búrania západnej časti mosta sa prišiel pozrieť aj taliansky premiér Giuseppe Conte. „Dnešok je novým začiatkom pre Janov, región Ligúria a celé Taliansko,“ uviedol.

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli označil most za „otvorenú ranu“ pre celú krajinu. „Chceme túto ranu zaceliť,“ konštatoval. Očakáva sa, že nový most otvoria do apríla 2020, pričom demolácia zvyškov starého viaduktu by mala trvať 190 dní.

Nákladné auto na diaľničnom moste Morandi pred...
Autá na diaľničnom moste Morandi pred časťou,...
+26Hasičská helikoptéra prelietava nad troskami...

Výstavba nového mosta by mala stáť odhadom 202 miliónov eur a realizuje ju päť talianskych spoločností. Podľa agentúry AFP by mal byť jedným z najdrahších v Európe. Postavia ho podľa projektu známeho talianskeho architekta Renza Piana, rodáka z Janova, pripomína agentúra DPA.

Zrútený Morandiho most, ktorý bol v čase svojho dokončenia v roku 1967 všeobecne považovaný za odvážny architektonický projekt, sa stal symbolom spájajúcim dve časti talianskeho prístavného mesta Janov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #zrútenie mosta v Janove
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy