Venezuela zákazom odcestovať pre Guaidóa porušuje normy, tvrdí expert OSN

Rozhodnutie venezuelského najvyššieho súdu zakazujúce opozičnému lídrovi Juanovi Guaidóovi opustiť krajinu a zmrazenie jeho bankových účtov nerešpektujú právne normy. Uviedol to v piatok expert OSN na nezávislosť súdov Diego García-Sayán, ktorého citovala agentúra Reuters.

08.02.2019 15:25 , aktualizované: 18:07
venezuela, Guaido Foto: ,
Viac ako desať krajín Guaidóa už za dočasného prezidenta uznalo.
debata (68)

„Fakty naznačujú, že tieto opatrenia voči pánovi Guaidóovi sa neprijali v súlade s ústavnými podmienkami, bežnými právnymi postupmi a medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv,“ uviedol García-Sayán, niekdajší peruánsky minister spravodlivosti a zahraničných vecí.

García-Sayán je spravodajca Organizácie Spojených národov, ktorý skúma nezávislosť sudcov a právnych zástupcov.

Venezuelský najvyšší súd, ktorý podporuje socialistického prezidenta Nicolása Madura, rozhodol o uvedených opatreniach na základe žiadosti generálneho prokurátora Tareka Williama Saaba. Ten svoju žiadosť zdôvodnil vyšetrovaním bližšie nešpecifikovaných Guaidóových „protivládnych aktivít“. Vyšetrovanie podľa neho súvisí s nepokojmi vyvolanými rozhodnutím tohto politika vyhlásiť sa za dočasného prezidenta Venezuely.

Na základe rozhodnutia venezuelského najvyššieho súdu nesmie Guaidó opustiť územie krajiny až do ukončenia predbežného vyšetrovania.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády na ďalšie šesťročné obdobie. Líder opozície, predseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta.

Guidóa uznalo aj Rumunsko

Rumunsko uznalo v piatok Guaidóa za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny. Oznámil to rumunský prezident Klaus Iohannis. Bukurešť sa tak pridala k mnohým štátom EÚ, ktoré už začiatkom týždňa uznali legitimitu Guaidóa, pripomína agentúra AP.

Iohannis povedal, že Rumunsko sa pre takýto krok rozhodlo čiastočne preto, že v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. V tejto súvislosti dodal, že Rumunsko potrebuje „rýchlo, zásadne a pevne“ reagovať na udalosti medzinárodného významu.

K uznaniu Guaidóa za dočasného prezidenta následne pristúpilo v pondelok (4. februára) mnoho krajín EÚ, medzi nimi Británia, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko a Švédsko.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #Venezuela #Nicolas Maduro #Juan Guaidó