Proti Orbánovej vláde protestujú aj prívrženci opozičných strán

Po skupine s názvom Mladí za demokraciu, ktorá v nedeľu ráno zablokovala niekoľkými vozidlami dopravu na budapeštianskom Reťazovom moste na protest proti vláde premiéra Viktora Orbána, začali proti opatreniam jeho kabinetu protestovať popoludní aj prívrženci opozičných strán.

10.02.2019 17:09
budapešť, orbán, protest Foto: ,
Protest v Budapešti.
debata (25)

Na budínskom Hradnom vrchu sa pred novým sídlom premiéra zišlo niekoľko stoviek demonštrantov, aby vyjadrili nespokojnosť s novelou zákonníka práce schválenou parlamentom v decembri, ktorá výrazne rozširuje ročný rámec nadčasov, a aby protestovali „proti diktatúre, ktorú Orbán buduje“.

Niekdajší kláštor karmelitánov, v ktorom od začiatku tohto roka sídli kancelária predsedu maďarskej vlády, obkolesila zásahová jednotka polície kordónom. Stovky policajtov sú okrem okolia tohto sídla aj na viacerých uliciach hlavného mesta.

Účastníci zhromaždenia chcú reagovať aj na popoludňajší Orbánov výročný prejav o stave krajiny. Okolie budínskeho multifunkčného centra Várkert Bazár, kde premiér vystúpil pred pozvanými hosťami, obkolesili čiernym plotom. Podľa opozičných politikov Orbán predniesol prejav za smútočnou ohradou. „Diktátor“ sa podľa nich zrejme obáva protestov proti jeho vláde.

Demonštranti chcú večer prejsť k budove štátneho kontrolného úradu ÁSZ, kde chcú protestovať proti finančnému znemožňovaniu fungovania opozičných politických strán.

Orbán: Maďarsko sa za desať rokov postavilo na nohy

Maďarsko sa za uplynulých desať rokov postavilo na nohy. Cieľom vlády je dosiahnuť, aby každé maďarské dieťa žilo lepšie než jeho rodičia, vyhlásil v nedeľu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v budínskom multifunkčnom centre Várkert Bazár v tradičnom výročnom prejave o stave krajiny.

Centrum, do ktorého prichádzali pozvaní hostia, obkolesili vysokým čiernym plotom. Okolie zabezpečilo množstvo policajtov. Demonštranti, ktorí zablokovali na protest proti Orbánovej vláde a jeho politike už ráno neďaleký Reťazový most, vyhlásili, že premiér sa bojí, preto sa „nechal zabarikádovať“.

Orbán vo svojom už 21. výročnom hodnotení stavu krajiny zdôraznil, že vládny blok Fidesz-KDNP získal vo voľbách už tretíkrát dvojtretinovú väčšinu, a že v Maďarsku trvá hospodársky rast už sedem rokov. „Nič z toho nie je zadarmo,“ poznamenal.

Premiér prisľúbil posilnenie strednej triedy a postupnú likvidáciu chudoby.

V súvislosti so zomknutím opozičných strán proti svojej vláde Orbán povedal, že „koalícia krajnej pravice s ľavicou je politickou pornografiou“. Premiér odsúdil násilné správanie sa opozičných poslancov na decembrovej plenárnej schôdzke parlamentu pri schvaľovaní zákonov.

Orbán opätovne varoval pred prichádzajúcou premenou veľkých európskych kresťanských krajín na krajiny so zmiešaným kresťansko-moslimským obyvateľstvom. „Nás, krajiny strednej Európy, však čaká iná budúcnosť,“ zdôraznil a zopakoval, že prvý podpredseda Európskej komisie a líder kandidátky Strany európskych socialistov (PES) pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) Frans Timmermans stojí na čele politikov podporujúcich prisťahovalectvo.

© Autorské práva vyhradené

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Viktor Orbán
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy