Shanahan by sa mal stretnúť s afganským prezidentom Ašrafom Ghaním, ktorého vládny kabinet nebol súčasťou januárových rokovaní medzi Spojenými štátmi a hnutím Taliban. Tie majú podľa zúčastnených strán potenciál ukončiť 17 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane.
Sympatizanti a podporovatelia afganskej vlády vo Washingtone trvajú na tom, že tá by mala byť taktiež súčasťou rokovacieho procesu. Taliban však ústrednú vládu považuje za bábku Spojených štátov a odmieta s ňou komunikovať.
Americký minister obrany sa v tomto kontexte pre novinárov ešte počas letu vyjadril, že „je dôležité, aby bola afganská vláda súčasťou rokovaní o Afganistane“, pričom „Afganci sami sa musia rozhodnúť, ako bude Afganistan v budúcnosti vyzerať“.
Ostrakizácia Ghaního vlády sa ešte viac prehĺbila po tom, ako sa minulý týždeň v Moskve Taliban stretol na dvojdňovom rokovaní s predstaviteľmi afganských opozičných strán, pričom výsledky stretnutia označili jeho účastníci za „veľmi úspešné“.
Kábul nedávno priznal, že od roku 2014, keď sa z krajiny stiahla medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi, stratil v bojoch s Talibanom viac ako 45.000 príslušníkov ozbrojených síl. Fundamentalisti z Talibanu medzitým ovládli už takmer polovicu územia krajiny.
Americkí činitelia pritom v decembri uviedli, že prezident Spojených štátov Donald Trump hodlá stiahnuť polovicu zo zvyšných 14 000 amerických vojakov umiestnených v Afganistane.