Ministri obrany NATO rokujú o tom, ako ochrániť Európu po zániku zmluvy INF

Odpoveď Severoatlantickej aliancie na to, ako ochrániť Európu, ak dôjde k definitívnemu zrušeniu Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), je hlavnou témou dvojdňových rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli. Rokovania sa začali v stredu a budú pokračovať aj vo štvrtok.

13.02.2019 12:30, aktualizované: 16:21
Jens Stoltenberg Foto:
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
debata (60)

Obe signatárske strany – Spojené štáty a Rusko – dohody, ktorá predstavovala jeden z hlavných bezpečnostných pilierov Európy, už oznámili, že chcú z nej vystúpiť. Spojené štáty spolu s NATO obviňujú Rusko, že porušilo ustanovenia zmluvy INF rozvojom systému riadených striel SSC-8. Washington 1. februára oznámil, že sa z dohody INF stiahne. V reakcii na tento krok Moskva o deň neskôr uviedla, že bude postupovať rovnakým spôsobom.

Aliancia sa netají, že podporuje Spojené štáty – jedného zo svojich spojencov – v úsilí, aby v priebehu nadchádzajúcich šiestich mesiacov presvedčili Moskvu, nech prijme také opatrenia, ktoré umožnia zachovanie tejto zmluvy podpísanej v roku 1987. Ak sa to v priebehu pol roka nepodarí, INF prestane platiť.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v tejto súvislosti už v utorok vyzval Rusko, aby využilo „poslednú možnosť“ na to, ako zodpovedne zareagovať na túto situáciu. Zároveň však upozornil, že NATO by sa malo pripraviť na svet bez zmluvy INF.

Stoltenberg pred novinármi uviedol, že ruská strana zatiaľ nevychádza v ústrety týmto požiadavkám, lebo Moskva už raketovými systémami SSC-8 vybavila niekoľko práporov. Spresnil však, že NATO nemá v úmysle urobiť to isté. „Nezamýšľame rozmiestniť nové pozemné jadrové hlavice na území Európy,“ uviedol šéf Aliancie.

Podľa jeho slov sa však spojenci musia uistiť, že majú kapacitu na „efektívne zastrašenie a obranu“.

Ďalšími dôležitými témami ministerských rokovaní v bruselskom sídle NATO sú výdavky spojencov na obranu a pôsobenie jednotiek NATO v Afganistane. Po prvý raz sa na stretnutí na ministerskej úrovni zúčastní aj Macedónsko, ktoré sa premenovalo na Severné Macedónsko. Aliancia poslala pozvánku do Skopje po tom, ako jej veľvyslanci minulý týždeň podpísali prístupový protokol ponúkajúci tejto krajine možnosť plnohodnotného členstva v NATO.

Slovenskú republiku na rokovaniach zastupuje minister obrany Peter Gajdoš.

Stoltenberg a Lavrov budú cez víkend v Mníchove hovoriť o osude zmluvy INF

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa cez víkend plánuje stretnúť so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.

Schôdzka zameraná na Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) by sa mala uskutočniť v rámci 47. ročníka Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Túto informáciu v stredu, na úvod dvojdňových rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli, novinárom osobne potvrdil šéf Aliancie.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg #INF #Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy