Apakan: Niet tam ruských vojakov
„Aby som predišiel nedorozumeniu, v našej správe niet zmienky o ruských vojakoch, neobsahuje žiadne osobné úsudky, ale konkrétne fakty, ktoré nepotvrdzujú prítomnosť ruských vojakov,“ reagoval Apakan na „prestrelku“ na pôde BR OSN. Nezabudol však pripomenúť ťažkosti obyvateľov, ktorí sa stali rukojemníkmi konfliktu charakterizovaným politickým pozadím a najnovšie predvolebnou kampaňou pred voľbou prezidenta v posledný marcový deň. „Dlhé hodiny musia ľudia na kontaktnej línii aj v mraze čakať na kontrolných stanoviskách, kde od decembra už zaznamenali 14 prípadov prirodzených úmrtí čakajúcich prevažne starších ľudí,“ pripomenul Apakan diplomatom v New Yorku.
Politológ Anton Bredichin tvrdí, že ak by na území separatistov boli skutočne ruskí vojaci, tak ukrajinské ozbrojené zložky by namiesto ostreľovania civilných cieľov na kontaktnej línii rýchlo utekali opačným smerom. „Tvrdenie Kyjeva na medzinárodnej scéne o prítomnosti ruských vojakov v Donbase sa pravidelne opakuje, rovnako ako následné dementi, pretože ukrajinská vládna špička si uvedomuje skutočnú pravdu,“ reaguje na tvrdenia ukrajinského diplomata v BR OSN Bredichin. Námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Ursula Müllerová vrátila všetkých na zem, keď konštatovala, že následkom konfliktu v Donbase je na pomoc odkázaných približne 3,5 milióna tamojších obyvateľov, ktorí majú sťažený prístup k vzdelávaniu, zdravotnej pomoci a ďalším základným službám.
Keď nie v Donbase, tak na hranici s Ruskom
Ukrajinský veľvyslanec Jeľčenko sa však pokúšal preniesť pozornosť členov BR OSN iným smerom, keď konštatoval, že „k 1. februáru ruskí vojaci v Donbase mali k dispozícii 496 tankov, 938 obrnených vozidiel, 128 raketometov, 776 diel vrátane samohybných“. Ak sú slová Apakana o „neprítomnosti“ ruských vojakov na Donbase skutočnosťou, tak pravda je iba to, že odhliadnuc od prehnaného počtu spomínaných zbraní, majú skutočne ruský pôvod, pretože sú dedičstvom z čias ZSSR.
Veľvyslancovi Jeľčenkovi napokon nezostalo nič iné, ako začať o „probléme“ z iného konca, keď tvrdil, citovaný agentúrou UNIAN, že „Moskva sústredila na hranici s Ukrajinou 87 750 vojakov“. A tak v ukrajinských médiách sa napokon najviac spomínalo spoločné vyhlásenie piatich európskych členov BR OSN (Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Belgicko, Británia) a ďalších troch európskych krajín (Taliansko, Holandsko, Švédsko). V dokumente vyjadrili „plnú podporu nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc“. Diplomati zároveň žiadali obnoviť možnosť prístupu všetkých medzinárodných humanitárnych organizácií na územie, ktoré nekontroluje Kyjev.
Kyjev aj Moskva v jednom vreci?
Neplnenie mierovej dohody o ukončení konfliktu na východe Ukrajiny kritizoval aj námestník generálneho tajomníka OSN pre Európu, Strednú Áziu a Ameriku Miroslav Jenča, citovaný agentúrou AP.
„Rusko a Ukrajina nie sú schopné alebo ochotné dohodnúť sa na krokoch smerujúcich k ukončeniu konfliktu ani implementovať minskú mierovú dohodu z roku 2015. Vojna v Donbase stále pokračuje,“ hodil slovenský diplomat do jedného vreca obe krajiny.